Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Angajat + PFA + Handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Angajat + PFA + Handicap

Buna ziua,
Intrunesc cumulativ cele 3 situatii prezentate
Angajat la o Societate Comerciala .
Din ianuarie 2009 mi-am deschis PFA - nu pentru a lucra cu Societatea angajatoare.
Sunt o persoana cu Handicap Gr. II.

Pentru calitatea de angajat sunt scutit de impozitul pe salariu. As dori sa stiu daca exista o scutirea si a impozitului pe venit datorat ca si PFA si de ce alte scutiri la nivel de PFA mai pot beneficia?
Facilitatile fiscale de care beneficiaza o perosana cu handicap sunt prevazute de Legea nr. 448/2006
Multumesc , asta stiam !
mai exact :
SECŢIUNEA 7: Facilităţi
Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
a)scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială;
b)scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c)scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d)scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e)scutire de la plata taxei hoteliere.

Rugamintea mea este referitoare la lit. a - se incadreaza si veniturile obtinute ca PFA ?
toopeu a scris:

Multumesc , asta stiam !
mai exact :
SECŢIUNEA 7: Facilităţi
Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
a)scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială;
b)scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c)scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d)scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e)scutire de la plata taxei hoteliere.

Rugamintea mea este referitoare la lit. a - se incadreaza si veniturile obtinute ca PFA ?

1. Art.28 lit. a) scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială - Venituri din salarii si indemnizatii care sunt platite pentru ca sunteti salariat.
2. Veniturile din acitivitati independente nu sunt asimilate salariului, desfasurati o activitate ca PFA sau Intreprindere Autorizata.
3. Raspunsul meu este ca NU sunteti scutit de impozit pe venit.
4. Aveti varianta cu impozit aferent normei de venit dupa cum urmeaza:
- Pentru persoanele fizice autorizate care realizează venituri din activităţi independente şi desfăşoară activităţi cuprinse în nomenclatorul stabilit prin ordin al ministrului finanţelor publice, individual, fără angajaţi, venitul net se poate determina pe bază de norme anuale de venit. Norma de venit reprezintă o sumă fixă stabilită anual de către direcţiile generale ale finanţelor publice teritoriale, în funcţie de specificul activităţii şi de zona în care va desfăşuraţi activitatea.
- Obligaţii privind declararea:
În 15 zile de la începerea activităţii, depuneţi Declaraţia de înregistrare Formular 070 la unitatea fiscală de care aparţineţi precum şi Formularul 220, în care treceţi venitul pe care-l estimaţi că-l veţi obţine.
Apoi veţi plăti impozitul trimestrial şi nu mai aveţi de declarat nimic.

Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Este exact ceea ce stiam si asa le-am si interpretat.
Va multumesc!
toopeu a scris:

Este exact ceea ce stiam si asa le-am si interpretat.
Va multumesc!

Cu multa placere.