Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cod COR 251201
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cod COR 251201

Imi puteti spune ce studii trebuie sa aiba un analist cod cor 251201? Un tester de software se poate incadra la aceasta functie?
Unde pot gasi ce cerinte trebuie sa indeplineasca exact pentru a se indeplini conditiile legale?
Multumesc
Nu o sa gasiti un text de lege care sa prevada exact ce studii sunt necesare pentru ocuparea unei astfel de functii.
Dar daca eu angajez pe acest post un tester, care nu are studii de specialitate, pentru ca nu sunt facultati cu aceasta specializare, pe cineva care a terminat, de exemplu, Litere, dar a invatat practic tot ce presupune acest job, nu sunt probleme al un eventual control ITM?
Nu trebuie sa existe probleme la un control al ITM-ului in aceasta privinta, atat timp cat legea nu indica clar studiile necesare ocuparii unui anumit post, cu exceptia legilor speciale.