Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale PFA - Cheltuieli deductibile si achizitionare mijloace ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

PFA - Cheltuieli deductibile si achizitionare mijloace fixe.

Am citit destule topicuri pe aceasta tema, multe informatii imprastiate pe diverse posturi, mai mult m-am zapacit decat clarificat. As incerca sa formulez intrebarile mai detaliat, in vederea obtinerii unor raspunsuri mai simple, implicit, mai clare:

1. Folosesc masina personala in interesul PFA (deplasari in interes de serviciu). Pot face contract de comodat intre mine (PF) si mine (PFA), in vederea suportarii cheltuielilor de catre PFA (ITP, asigurare, reparatii, benzina, etc) ? Nu de alta, dar incercand sa completez un tipizat de comodat, mi s-a parut comic: "a intervenit prezentul contract de comodat intre CUTARICA si CUTARICA PFA, prin reprezentantul sau legal CUTARICA)
2. Cheltuieli deductibile PFA - multe si marunte, majoritatea la latitudinea inspectorului de la fisc (daca au fost sau nu in interesul desfasurarii activitatii). Ma intereseaza insa ce cheltuieli deductibile mari pot fi inregistrate, in vederea scaderii bazei de impozitare: O masina SH se poate? Ce e deductibil - vlaloare integrala, TVA-ul? O masina de spalat? (salopete, da...) Un concediu in Tenerife B-), bonus pentru stresul prosus de activitatea PFA?(avion, cazare, inchiriere masina, etc.).
3. Am vazut la o banca, brosura pentru "Prima Casa", unde specifica faptul ca, in stabilirea veniturilor, se iau in calcul si veniturile din activitati independente. Am fost la un consilier de credite, am intrebat, mi s-a confirmat ca si pentru domeniul meu de activitate e valabil (consultanta in domeniul ingineriei) - In ideea in care platesc avansul (sa zicem 10.000 EUR), acesta il pot deduce ? Sediul il am, deocamdata, prin comodat, la sediul firmei unde sunt asociat...daca as obtine creditul, as vrea sa mut sediul PFA la apartamentul nou.

Multumesc:">...si invit si alte "PFA" sa isi exprime experienta in aceasta probleme sau sa ridice probleme similare.;)
Sunt deductibile toate cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii pentru care sunteti autorizat , conform Legii 571 / 2003 , republicata , privind codul fiscal.Astrfel suntr deductibile :
cheltuielile cu marfa , transportul , contributiile si asigurariule de sanatate , cas , platite de persoana fizica , amortizarea mijloacelor fixe , conform legii ,perisabilitati in limitele legale , cheltuieli de protocol , consultanta , taxele platite pentru diversele avize ,chiria , materiile prime , energie , apa , intretinere , etc Toate cheltuielile trebuie insotite de documente justificative legale.
In ceea ce priveste cheltuielile cu transportul sunt doua situatii .
Daca transportul se face cu un mijloc de transp. care este cumparat pe PFA si este folosit numai pentru PFA , sunt deductibile toate cheltuielile, justificate de documente legale, si trebuie de asemenea si foi de parcurs ( (pentrru justificarea consumului de combustibil).La fel si daca autoturismul este proprietatea dumneavoastra ( dar nu este cumparat pe PFA ) , trebuiesc foi de parcurs.
In situatia in care transportul se face de altcineva ( cfr, furnizori , taxi , soc de transp) va trebuiesc documente ( bon , factura , etc)
Cheltuielile de cazare , diurna sunt deductibile in anumite limite ( nu stiu exact )si vatrebuiesc ordinul de deplasare cu stampila unitatii la care va deplasati , chitante pentru cazare , masa etc.Nu sunt deductibile ;
cheltuielile privind impozitul pe venit , amenzile , confiscarile , dobanzile si penalitatile aferente impozitelor , dobanzile aferete creditelor destinate cumpararii de mijloace fixe , in situatia in care acestea sunt incluse in valoarea de amortizare , cheltuielile privind bunurile constatate lipsa in gestiune sau degradate.
Asteapta parerea si a unui expert contabil!Sigur el te va la muri mai bine!;)
Puteti face contract de comodat intre PF si PFA, pentru deducerea oricaror cheltuieli facute cu un bun aflat in proprietatea PF.
Pot fi deduse toate acele cheltuieli care au legatura cu desfasurarea activitatii: chletuieli privind amenajarea sediului (mobila, aparatura, inclusiv zugravit, etc.), abonament telefon/cablu/net, echipamente. Daca nu sunteti platitor de TVA, veti deduce suma intreaga (care include TVA).
In cazul cumpararii unui apartament, nu puteti deduce avansul si valoarea ratelor decat daca acest apartament ar fi cumparat ca PFA.
Pot sa vand masina personala PFA-ului? E vreo limita minima/maxima a sumei (gen 1 euro sau 100000 euro?)
Primele 6 luni, am fost neplatitor de TVA...luna asta o sa devin...daca fac act de vanzare cumparare acum, cat nu sunt, pot deduce intreaga suma (sa zicem 30.000 EUR) din baza impozabila?
@LE: M-am lamurit cu amortizarea intre timp...intrebarea ramane, pot sa-mi vand masina de pe PF pe PFA pe suma asta? Sa zicem ca e un Renault de vreo 13 ani.
madriann, utilizator
Am urmarit cu interes ce s-a clarificat pana acum pe acest topic si vreau sa va multumesc pentru aceasta, in primul rand.
Situatia mea este diferita de ce s-a discutat si anume: doresc sa achizitionez un auto pe PFA, aflat in proprietatea unui SRL.Atat PFAul (eu) cat si SRLul sunt platitori de TVA, deci factura de achizitie a autoturismului contine TVA. Este acest TVA deductibil pentru PFA?
Mentionez ca acesta este primul autorism achizitionat ca PFA.
Multumesc anticipat.
da, poti face un contract de comodat, intre tine si PFA. Sfatul meu este sa mergi la un notar, care te va sfatui daca e cazul sa faci un contract de comdat sau o simpla declaratie (care inseamna acelasi lucru si platesti mai putin). Mergi acolo unde iti e necesar acest contract de comodat si intreaba daca este buna si o declaratie. Succes