Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teapa agentie imobiliara si proces pierdut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teapa agentie imobiliara si proces pierdut

Buna ziua. Acum cateva luni am apelat la o agentie imobiliara pentru a cumpara un apartament.
Pretul era de 48000 euro, iar comisionul agentiei era de 1440 euro, dar am negociat verbal la 700 euro. M-am decis pana la urma pe apartamentul ala (cunoscand si proprietarul), dar i-am zis agentului ca nu mai sunt interesat. Dupa cateva zile am semnat contractul de vanzare cumparare, iar dupa 2 luni am primit plic de la mediator precum ca vor sa ne intelegem pe cale amiabila si sa le dau comisionul de 700 euro. Cred ca m-au verificat undeva; nu stiu cum au aflat ca am cumparat acolo deoarece eu am dat apartamentul spre inchiriere. Probabil au verificat la cadastru...
Am dat o singura semnatura pe fisa de vizionare, iar aia nu era semnatura mea reala, dar tot s-a dovedit a fi a mea. Aveau trecut in contract comision de pana 8% in cazul in care dau teapa. Am consultat un avocat si a zis ca sunt clauze abuzive si sa nu fiu stresat.
Am ajuns in instanta si am pierdut procesul cu tot cu clauzele lor abuzive. Acum sunt obligat ca in termen de 30 zile sa le platesc 3840 euro + cheltuieli de judecata 740 euro.
Am citit pe alte forumuri ca daca refuz sa platesc imi vor scoate apartamentul la licitatie.
Dupa ce am pierdut procesul le-am zis ca le dau cei 700 euro si platesc cheltuielile de judecata, dar nu au fost deacord.
Ce e de facut in situatia asta? Am cheltuit peste 55000 euro pe apartament cu tot cu renovari si mobilat; nu as vrea sa le mai dau si astora aproape 5000 euro.
Buna seara,
Da, daca au facut o cerere pe acel nr de CF, au putut vedea numele proprietarului, respectiv al dv, dupa cumparare.
Din pacate, intrebarea dv e tardiva, din punctul meu de vedere. Nu e de joaca in ce priveste agentiile imobiliare, pentru ca se semneaza un contract care are niste clauze destul de clare, din cate am observat pe la agentiile din Cj. Iar daca procesul s-a terminat deja, cu atat mai mult. E definitiva hotararea? Ati fost reprezentat in proces de avocatul respectiv? Cum a decurs procesul, nu mai aveti cale de atac?
Pe procesul ala verbal, sau foaie de observatie, va pune sa semnati ce apartamente ati vizionat cu ei. Scria negru pe alb ca ati vazut exact ap. pe care l-ati cumparat?
nicko_sylvia a scris:

Buna seara,
Da, daca au facut o cerere pe acel nr de CF, au putut vedea numele proprietarului, respectiv al dv, dupa cumparare.
Din pacate, intrebarea dv e tardiva, din punctul meu de vedere. Nu e de joaca in ce priveste agentiile imobiliare, pentru ca se semneaza un contract care are niste clauze destul de clare, din cate am observat pe la agentiile din Cj. Iar daca procesul s-a terminat deja, cu atat mai mult. E definitiva hotararea? Ati fost reprezentat in proces de avocatul respectiv? Cum a decurs procesul, nu mai aveti cale de atac?
Pe procesul ala verbal, sau foaie de observatie, va pune sa semnati ce apartamente ati vizionat cu ei. Scria negru pe alb ca ati vazut exact ap. pe care l-ati cumparat?

Am stiut destul de bine ce am semnat, dar nu m-am gandit ca vor afla ca am cumparat apartamentul atata timp cat eu nu treceam pe acolo... il inchiriasem si o matusa de a mea lua banii pe chirie. Eu sunt din suceava, iar apartamentul cumparat e in IASI.
Nu mai am cale de atac. E definitiv. Am avut avocat care m-a asigurat ca nu avem cum sa pierdem. Am semnat in dreptul proprietatilor cu o semnatura fictiva, dar s-a dovedit pana la urma a fi semnatura mea. Am recunoscut ca am cumparat acolo, dar avocatul m-a sfatuit ca daca tot am ajuns asa departe si nu m-am inteles cu agentia la mediere, sa dam vina pe clauzele abuzive si pe neprofesionalismul agentiei; adica nu a facut nimic agentia pentru mine decat m-a dus la vizionare o singura data. Pentru acel comision trebuia sa mearga cu mine la notariat, sa ma ajute cu actele etc etc. Nu aveau cum sa faca lucrul acesta de indata ce nu i-am anuntat ca vreau sa cumpar.

Intrebarea mea este: Daca il vand mai departe in urmatoarele zile unei rude mai au ce sa imi faca?
Am inteles. E irelevant ca nu treceati pe acolo, oricum nu cred ca va spionau, doar din CF ar fi putut afla, dupa cum s-a si intamplat.
Banuiesc ca acolo unde ati semnat in dreptul proprietatii vizionate, scria exact adresa apartamentului si nr. de CF, nu? - dar oricum, devreme ce e definitiva...
In general, ei scriu in contracte ca nu puteti cumpara nici prin interpusi, rude pana la gradul 4 inclusiv...dar procesul fiind incheiat, puteti vinde cui vreti.

Nu cred insa ca veti rezolva ceva cu asta, atata doar ca nu veti mai avea ap. in proprietate si nu-l va putea executa silit, insa datoria dv catre agentie, tot va ramane fie ca vor avea ce sa va execute, fie ca nu. Va pot pune poprire pe conturi (de salarii, daca aveti...sau va pot executa proprietati) deci cu vanzarea ap, doar il veti "proteja" impotriva agentiei.
Sa aveti in vedere ca daca-l vindeti veti avea de achitat onorariul notarial si impozitul (+ persoana care-l cumpara va trebui sa aiba banii, sa va achite pretul ap.-ului).

Multa atentie pe viitor!
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
Ca un roman descurcaret pt 700 de E pe care nu v-ati indurat sa-i platiti acum aveti de platit o suma mult mai mare iar acum vreti sa faceti alta ,,descurcareala'' prin care o sa mai pierdeti niste bani.Chiar daca vindeti apartamentul sunt sanse mari sa obtina nulitatea absoluta a contractului de vanzare pt pret neserios,lipsa cauzei etc.Sa nu credeti ca va judec dar smecherii de acest gen am vazut multe suntem damnati ne pacalim ,avocatul.agentia imobiliara pe noi cumparand piese sh la masina etc.
Referitor la practicile agenţiilor imobiliare (sau ale agenţilor), vreau să vă relatez pe scurt o întâmplare a mea. În toamna lui 2013 am dat anunţ pe un site despre vanzarea unei garsoniere. Am specificat clar că nu doresc să fiu contactată de agenţii, ci doar de persoane particulare. Cu toate acestea, am fost sunată de vreo 50 de agenţi imobiliari şi doar de câteva (4-5) persoane particulare. Până la urmă, am acceptat să vină la vizionare un agent, care a adus doi potenţiali cumpărători. Persoana care s-a ocupat de toate aceste vizionări din partea mea a fost mama, cea care s-a deplasat cu agentul la locuinţa respectivă în cele două rânduri când a venit cu cei doi potenţiali clienţi. Nu am semnat niciun contract cu agentul, am stabilit verbal care este comisionul. Am fost pe punctul de a încheia vânzarea cu unul dintre clienţii pe care mi i-a adus acesta, însă în paralel m-a contactat o persoană particulară care a văzut anunţul pe site-ul respectiv şi, în final, am vândul acesteia (am obţinut un preţ mai bun, nu am plătit comision şi suma plătită a fost în euro, spre deosebire de clientul agenţiei, care cumpăra prin credit şi mi-ar fi dat echivalentul în lei). La momentul acela, agentul respectiv mi-a lăsat o impresie bună, mi s-a părut un om serios şi chiar am avut un uşor regret din acest motiv pentru că omul îşi pusese speranţe că va câştiga un comision, dar - asta a fost, în definitiv pe mine m-a interesat cumpărătorul care mi-a dat mai mult. Anul trecut, o cunoştinţă a mea mi-a spus că doreşte să-şi vândă apartamentul şi mama mea i l-a recomandat pe agentul respectiv care - repet - ne lăsase o impresie bună. Am avut surpriza să aflu de la cunoştinţa mea că agentul i-a spus că avea informaţii amănunţite despre cumpărătorul căruia i-am vândut casa, îi ştia numele şi câteva date personale ale lui, deşi acel cumpărător nu intrase niciodată în contact cu acel agent. Aşadar, l-a spionat sau a soicitat date despre el ori la vecini ori nu ştiu unde ar fi putut, mai ales că nu am avut contract cu agentul respectiv.
Aşadar, personal consider că în cazul meu agentul respectiv a folosit o practică ilegală ca să afle amănunte despre cel căruia i-am vândut garsoniera. În plus - ceea ce mi se pare o tentativă uriaşă de escrocherie - cunoştinţa mea căreia i l-am recomandat a încheiat cu el un contract cu una dintre clauze cel puţin aberantă (cunoştinţa mea este o femeie în vârstă, cu o pregătire sub medie şi de aceea cred că a vrut să o escrocheze): au stabilit un comision în eventualitatea vânzării apartamentului de 1.200 euro (corect), dar cu menţiunea că dacă vinde altcuiva decât vreunui client adus de el va trebui să-i plătească daune de 10.000 euro?!?! Asta, în condiţiile în care de mai bine de jumătate de an de când a semnat acel contract nu i-a adus nici măcar un client la vizionare.
Am vrut să subliniez prin această (lungă) intervenţie că în relaţia cu unii agenţi imobiliari trebuie foarte multă atenţie. Evident că dacă te ajută să vinzi trebuie să plătelti comision, aşa este corect şi aşa este legal, dar să-mi "vâneze" cumpărătorul, să-i afle datele personale în condiţiile în care nu numai că nu am avut contract cu agenţia, dar cumpărătorul meu nu avea nicio legătură cu acea agenţie mi se pare nu doar deplasat, ci ilegal şi hărţuire.