Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Persoanele care s-au pensionat anticipat partial ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Persoanele care s-au pensionat anticipat partial beneficiaza de noile modificari aduse legii pensiilor?

Am iesit la pensie anticipata partial in anul 2014 .Am 33 ani vechime in munca. In 2017 iule voi iesi de drept.Beneficez de noile modificari ale legii 263 privind pensionarea anticipata?
Nu beneficiaţi deoarece legea civilă se aplică doar situaţiilor care se ivesc după intrarea ei în vigoare (principiul neretroactivităţii legii civile - art. 15 din Constituţie).
Este nedreapta !Se face o discriminare intre categoriile de pensionari!Nu vreau diferenta de bani , vreau sa mi se scurteze perioada de penalizare!
Cu plăcere! :)

elenamihaila a scris:
Se face o discriminare intre categoriile de pensionari!

Aceasta este o părere fără legătură cu realitatea juridică, însă sigur că dvs. puteţi să vă adresaţi Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării sau oricărui alt organism despre care dvs. credeţi că vă va face "dreptate". Eu vă urez baftă!

Gabriela Pintea, Consilier juridic