Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contributie proprie la reabilitarea termica in cazul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contributie proprie la reabilitarea termica in cazul cotelor parti proprietate

Am primit un formular pentru declaratia pe proprie raspundere pentru declararea veniturilor in vederea inceperii reabilitarii termice. In el se precizeaza ca trebuie completat de fiecare co-proprietar (daca este cazul).

OUG 18/2009 actualizata prin OUG 63/2012 prevede la

art. 14-
(8) Prin excepţie de la prevederile alin. (3), sumele avansate de autorităţile administraţiei publice locale pentru asigurarea cotei de contribuţie proprie a asociaţiilor de proprietari, prevăzute la art. 13 alin. (1) lit. c), sunt considerate cheltuieli de natură socială şi nu se recuperează de la următoarele categorii de proprietari, persoane fizice:
a) persoane cu handicap sau familii cu persoane cu handicap aflate în întreţinere;
b) persoane singure/familii care, în ultimele 3 luni anterioare efectuării anchetei sociale de către autoritatea administraţiei publice locale, au realizat venituri medii nete lunare pe persoană singură/membru de familie sub câştigul salarial mediu net pe economie;
c) veterani de război şi soţi/soţii supravieţuitori/supravieţuitoare ai/ale acestora;
d) pensionari, indiferent de statutul acestora, ale căror venituri medii nete lunare pe persoană singură/membru de familie sunt sub câştigul salarial mediu net pe economie.

Apartamentul este in coproprietate, familia este compusa din 3 membri, cei doi co-proprietari au venituri nete lunare (VNL) diferite, unul sub iar celalalt peste VNL, cum trebuie completata declaratia pe proprie raspundere in vederea stabilirii contributiei proprii sau scutirii atata timp cat in OUG 18/2009 se face referire la scutire pentru familie si la venit mediul lunar pe membru de familie ?

Asa vor fi doua declaratii ale coproprietarilor sot/sotie, nu reiese de nicaieri ca cei doi sunt casatoriti intre ei ci doar se specifica starea civila, si nu se conexeaza veniturile nete lunare ale celor doi in vederea stabilirii VNL pe membru de familie!X-(

Nu era normal ca declaratia sa fie data pe familie si nu de fiecare coproprietar in parte si sa fie semnata de coproprietari? :frantic:

In plus, in declaratie nu se identifica nicaieri din cati membri este constituita familia si cat este venitul net mediu pe membru de familie, se cere venitul net mediu pe ultimele trei luni ale declarantului si alta pagina daca este mai mic sau mai mare de 1892 lei.
In opinia mea este o inadvertenta, sa nu-i spun altfel, in prima pagina declari cat este VNL pe ultimele 3 luni iar in pag 2 daca este mai mic sau mai mare de o anumita valoare!!
cyan, moderator