Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor incalzire
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor incalzire

Buna ziua, sunt o mama singura cu un copil de 13 ani, si am un PFA din iunie 2011 cu sistem real. In afara de 42 lei indemnizatie de crestere copii cu ce venit pot sa numar lunar ?:(
Astfel, din bugetul de stat, compensarea reprezentand ajutorul de incalzire se acorda dupa cum urmeaza:
 in proportie de 90%, in situatia in care venitul mediu net lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este de pana la 155 lei;
 in proportie de 80%, in situatia in care venitul mediu net lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 155,1 lei si 210 lei;
 in proportie de 70%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 210,1 lei si 260 lei;
 in proportie de 60%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 260,1 lei si 310 lei;
 in proportie de 50%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 310,1 lei si 355 lei;
 in proportie de 40%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 355,1 lei si 425 lei;
 in proportie de 30%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 425,1 lei si 480 lei.
 in proportie de 20%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 480,1 lei si 540 lei.
 in proportie de 10%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 540,1 lei si 615 lei.
 in proportie de 5%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 615,1 lei si 786 lei.

Astfel, in functie de veniturile medii nete lunare pe membru de familie, compensarea procentuala care se acorda din bugetul local ca ajutor de incalzire va fi de:
 pana la 7%, in situatia in care venitul mediu net lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este de pana la 155 lei;
 pana la 14%, in situatia in care venitul mediu net lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 155,1 lei si 210 lei;
 pana la 20%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 210,1 lei si 260 lei;
 pana la 27%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 260,1 lei si 310 lei;
 pana la 33%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 310,1 lei si 355 lei;
 pana la 40%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 355,1 lei si 425 lei;
 pana la 46%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 425,1 lei si 480 lei;
 pana la 53%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 480,1 lei si 540 lei;
 pana la 59%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 540,1 lei si 615 lei;
 pana la 61%, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins intre 615,1 lei si 786 lei;
 pana la 63%, in situatia in care venitul net mediu lunar al persoanei singure este cuprins intre 786,1 lei si 1.082 lei.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

Deci calculati venitul total al familiei pe luna si impartitil la nr. de persoane. In functie de ce venit veti primi ajutorul.

De mentionat ca se astepta modul de aplicare si conditiile. Se pare ca se vor aplica aceleasi criterii stabilite de Ministerul Muncii in legatura cu bunurile de stricta necesitate.
Am si eu o mica problema in legatura cu acest ajutor.
Apartamentul in care locuiesc, mi-a fost trecut la nume cu clauza de catre parinti, in viata mai este doar tata care are o pensie de aprox.1000.
Daca eu, prin contract ,sunt obligat sa-l intretin 100%, de ce trebuie sa trec la venituri si venitul lui?
El nu are nici o obligatie, in a contribui financiar in casa. Eu trebuie sa-i asigur tot confortul, toate conditiile unui trai decent.

daca locuiti impreuna cu tatal, se iau in calcul toate veniturile:

OUG 70/2011 privind masurile de protectie sociala in perioada sezonului rece:
art.6 -n in sensul prezentei ordonante de urgenta, termenii si notiunile de mai jos se definesc dupa cum urmeaza:
litera d) - familie - sotul, sotia, precum si alte persoane indiferent daca intre acestea exista sau nu relatii de rudenie, care au acelasi domiciliu sau resedinta si/sau care locuiesc si se gospodaresc impreuna, sunt inscrise in cartea de imobil si sunt luate in calcul la stabilirea cheltuielilor de intretinere a locuintei;
art.14 alin.(1) - ajutorul pentru incalzirea locuintei, prevazut la art.8,9 si 11 alin (1) (au fost postate mai sus), se acorda pe baza de cerere si declaratie pe propria raspundere privind componenta familiei si veniturile acesteia.
(3) la completarea cererii, titularul are obligatia de a mentiona corect componenta familiei, veniturile membrilor acesteia, precum si bunurile mobile si imobile detinute, asa cum sunt acestea trecute in formularul prevazut la alin (2) (este vorba de declaratia pe propria raspundere)

nu are nicio importanta clauza de intretinere.
in ceea ce priveste PFA-ul va trebui sa depuneti declaratia estimativa pe care ati depus-o la administratia financiara

dianami, utilizator
"...si se gospodaresc impreuna...".Problema este ca nu ne gospodarim impreuna, exista documente.Sunt obligat sa-l intretin fara sa contribuie financiar, e treaba lui cum isi cheltuie pensia, eu trebuie sa-i asigur pe langa hrana, medicamente, etc. si caldura.Nimeni nu poate demonsra ca ne gospodarim impreuna.
bv96rrr, utilizator
ascultati-ma ca stiu foarte bine ce spun. nu vorbesc din auzite. cititi art.14 cu atentie.
"Sunt obligat sa-l intretin" - stiu foarte bine ce inseamna clauza de interetinere si ce presupune ea.
o sa vedeti ca am dreptate. aveti grija ca se vor face anchete sociale si daca se descopera ca nu ati declarat tot (nr. de persoane care locuiesc in apartament si toate, absolut toate veniturile) o sa va treziti in cel mai bun caz ca o sa trebuiasca sa dati banii inapoi iar in cel mai rau caz, se considera fals in declaratii si este penal.
repet: stiu foarte bine ce spun nu riscati.