Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca la negru nesanctionata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca la negru nesanctionata

Buna ziua,

Am fost chemata de o firma sa lucrez pentru ei. Mi-au zis sa duc copie dupa buletin si ultima diploma a studiilor, dar m-au tot amanat cu incheierea contractului. Prima data mi-au zis ca este contabila in concediu, apoi mi-au zis ca sunt in perioada de proba si dupa perioada de proba se va incheia un contract. In fiecare zi mi se vorbea urat si ma jignea directoarea firmei.

Nu am stiut ca orice munca prestata tebuie sa fie cu contract, fie ca este vorba de perioada de proba sau nu. Dupa cateva saptamani am plecat de la firma si m-am interesat la Inspectoratul Teritorial de Munca. Am facut si o sesizare impotriva firmei respective. In perioada in care am lucrat la acea firma nu am semnat nimic, nu am trimis mailuri cu semnatura mea, ni s-a spus clar sa ne semnam in emailuri cu semnatura directoarei.

Nu am fost singura "angajata de proba" la acea firma, au mai fost angajate care stateau cateva saptamani si apoi li se spunea ca nu au trecut perioada de proba, fara macar sa li se faca un contract.

Singurele dovezi care le-am depus la ITM au fost mesajele din telefon/mailurile pe care le-am avut cu directoarea unde mi se spunea sa vin cu dimploma si copia de buletin,sau unde imi spunea ce sa fac pentru firma. Am mai depus si doua declaratii a unor clienti care m-au vazut lucrand la firma si au confirmat ca am lucrat acolo. Am mai spus in sesizarea de la ITM ca se pot vedea imagini pe camerele de filmat din firma ca am lucrat acolo.

Raspunsul care mi s-a dat de la ITM a fost ca acele dovezi pe care le-am depus in sesizare, sunt doar valabile pentru politie, iar ei nu au gasit nici un document care sa ateste ca eu am lucrat la acea firma, prin urmare firma nu a fost sanctionata si va "angaja" din nou oameni fara contract si fara sa plateasca la stat taxe.

Daca lucrezi la negru....e la mintea cocosului sa nu se gaseasca nici un document ca ai lucrat acolo....pentru ca nu s-a facut contract! de aceea se numeste munca la negru.............

Ce ma sfatuiti sa fac acum? La ce institutie sa mai fac sesizare? Pentru ca Inspectoratul Teritorial de Munca nu-si face treaba. Sa trimit mail la ministerul muncii?
Julia_N a scris:

....
Ce ma sfatuiti sa fac acum? La ce institutie sa mai fac sesizare? Pentru ca Inspectoratul Teritorial de Munca nu-si face treaba. Sa trimit mail la ministerul muncii?

ITM a efectuat controlul la societatea respectiva ?
Da, ITM a efectuat controlul la acea societate si mi-au raspuns ca nu au gasit dovezi care sa ateste ca am lucrat la acea firma. Mi-au dat un email si mi-au zis ca mesajele aratate de mine de pe mail sau telefon, declaratiile martorilor care m-au vazut la acea societate si imaginile de pe camerele de filmat nu pot fi considerate probe de catre ei ci doar de catre politie...
Dacă ai fost răsplătită pentru munca " la negru", ești indirect părtașă, dacă nu, poți face o plângere la poliție, ei sunt in măsură să folosească dovezile tale și să creeze un caz din asta. Succes
~ Conținut șters la cerere ~