Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cont trezorerie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cont trezorerie

La deschiderea unui cont de trezorerie , administratorul a fost intrebat de " starea civila a firmei". Imi puteti explica despre ce este vorba?Este o firma infiintata in 2008 care abia acum isi incepe activitatea si face primii pasi la finante.
Este prima ocazie cand aud de starea civila unei persoane juridice ... Poate ca eu sunt cel care nu a fost atent la cursul de Drept Civil. Persoanele, dar habar nu am la ce se refera sintagma de "starea civila" in acest caz.
... o fi fost o functionara nemaritata ....:))
Touché!
Ce acte sunt necesare pentru deschiderea unui cont de trezorerie (PJ)? Incerc sa aflu raspunsul,,fiindca la telefon am incercat de vreo 5 ori de azi dimineata si e tot ocupat.....
Poate adm. a inteles gresit. Ce putea sa-i ceara functionara aceea, de l-a pus pe fuga in loc sa intrebe despre ce este vorba?
Pentru deschidere cont trezorerie sunt necesare:
- actul constitutiv;
- hotararea judecatoreasca;
- copie C.U.I.
- copie C.I. administrator;
- imputernicire (daca este trimis altcineva in locul administratorului);
- stampila;
- 2 dosare cu sina.
Se mai completeaza la ghiseu 2 formulare cu specimenul de semnatura.
Daca pentru ridicare extrase cont si alte operatii (depuneri O.P., depuneri numerar) va merge altcineva decat administratorul, trebuie delegatie.

Cat despre "stare civila" firma, este prima oara cand aud asa ceva...
carmelalita, utilizator