Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Al 13-lea salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Al 13-lea salariu

Am o nelamurire,

In momentul de fata sunt angajat in baza unui contract de munca pe perioada determinata de 6 luni.COntractul pe care il am nu imi va mai fi prelungit iar din ianurie 2010 ma voi desparti de acest angajator...motivele...criza economica, restructurri, reorganizare, snt prea scump, bla bla bla....

Dar nu asta e important...inainte de semnarea contractului de munca am semnat o oferta de angajare, semnata si stampilata de firma.In oferta erau precizate:
- data de angajare, perioada, clauzele de demisie si concediere, concediu, salariu, bonuri de masa, la cat se renegociaza salariul dupa prelungire si ceea ce ma intereseaza pe mine acum al 13-lea salariu

La sectiunea Drepturi salariale si alte avantaje scrie clar negru pe alb : Se va acorda al 13-lea salariu, in luna decembrie a anului in curs.
In momentul in care , incercand sa iau pulsul, am intrebat de elmi s-a spus ca daca scrie ar trebui sa-l iau, ulterior revenind si informandu-ma ca nu se poate, ca oricum nu se da, ca e contract pe perioada determinata, bla bla bla.

Daca e trecut in oferta semnata de ambele parti trebuie sa-mi dea banii aferenti perioadei lucrate din al 13-lea salariu ?
Trebuia sa fie specificat si in contract ca sa il primesc ?
Daca am dreptul unde sa ma adresez, la ce institutie sau ce trebuie sa fac ?

Multumesc!
Greu de raspuns daca ne gandim ca al 13-lea salariu vine in completarea celor 12 salarii din anul respectiv care reflecta activitatea si rezultatele pe un an de zile. Cum dvoastra lucrati numai 6 luni este posibil ca salariul 13 de care vorbiti sa nu va fie acordat sau sa va fie acordat la jumatate, depinde de regulamentul dupa care se acorda. O persoana care a lucrat in perioada ianuarie-iulie are dreptul la al 13-lea salariu ca si dvoastra? Sau va fi discriminata?
In concluzie trebuie sa vedeti regulamentul care stabileste conditiile de acordare.
Din cate am aflat s-a mai acordat tot in aceleasi conditii....stiu ca se acorda diminuat, pe perioada lucrata....intrebarea mea era daca atata timp exista pe o oferta semnata si stampilata de firma ei se pot sustrage de la plata acestor beneficii ? ...trebuie sa apara obligatoriu pe contract ?
Pot invoca ca nu se mai acorda daca apare pe oferta...practic eu nu pot afla daca ei il acorda sau nu la ceilalti angajati...pot doar sa speculez....

O alta intrebare:
Am dreptul la somaj in aceasta situatie...daca nu-mi mai prelungesc contractul pe motiv ca activitatea lor se restrange pe sectorul meu de activitate si nu mai presupune 2 persoane ci doar una ?

Multumesc!
Am inteles intrebarea si de aceia am raspuns ca depinde cum prevede regulamentul pe care il aplica: ca recompensa pentru activitatea din anul calendaristic (12 luni) sau si pentru fractiuni din an. Daca este numai in oferta poate sa argumenteze ca nu ai 12 salarii (luni lucrate) ca sa il iei si pe cel de-al 13-lea.
Pentru a beneficia de somaj trebuie sa ai lucrate 12 luni in ultimele 24 de luni, indiferent ca este sau nu la acelasi angajator.
Al 13-lea salariu ar fi o recunoastere a activitatii meritorii depuse intr-un an, nu doar un premiu pentru persoanele care au rezistat tentatiei de a nu pleca in acest an din unitate. Cu siguranta sunt prevezute conditii de acordare a lui. Poate fi specificat in oferta chiar si in CIM dar la acordarea lui trebuiesc indeplinite si alte criterii decat cel al prezentei la locul de munca.
In ceea ce riveste dreptul asupra indemniozatioei de somaj, aceasta se acorda pentru pesoanele care au lucrat 12 luni in ultimele 24, chiar si pentru mai multi angajatori, iar incetarea de drept ca urmare a incheierii CIM pe durata determinata va da dreptul la somaj.
Trebuie sa obtineti adeverinta tip pentru dosarul de somaj de la toate societatile pentru care ati lucrat si care formeaza stagi de cotizare.
Deci sa inteleg ca practic nu are nici o relevanta ca e trecut in oferta si ca practic ei pot slege sa mi-l dea sau nu ? Curios, pentru ca in oferta se specifica clar ca acest contract este pe perioada determinata...deci daca ar fi asa cum spuneti nu ar avea nici un sens sa mi-l mentioneze atata timp cat el se acorda doar daca lucrez 12 luni !

Si daca ei platesc acest beneficiu la ceilalti angajati, inclusiv la cei care sunt angajati pe perioada determinata in acelasi timp cu mine...singura diferenta fiind ca ei isi prelungesc contractul si eu nu..... nu reprezinta discriminare ?

Multumesc!