Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Formular E411-Alocatia europeana
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Formular E411-Alocatia europeana

Poate sa-mi raspunda cineva mai aplicat la nelamuririle mele vis-a-vis de acest subiect?
Nu inteleg care sunt drepturile unui copil roman nascut in Spania,in varsta de 7 ani, fara alocatie in Romania sau Spania. Parintii cu drept de sedere legala in Spania, tatal cu contract de munca, mama fara.Unde se poate depune acest formular si de catre cine? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
Sper ca am inteles bine intrebarea dvs., dar si explicatia.
Daca sotul are drept de munca in Spania si domiciliaza acolo, trebuie sa depuna acolo documentatia pentru a solicita alocatia pentru copil, indiferent daca acesta este nascut in Romania. Problema este ca autoritatile straine se confrunta cu unele probleme financiare si nu numai si evita rezolvarea unor astfel de situatii.
Trebuie insistat si depuse actele doveditoare si apoi mai este o problema, daca persoana cu drept de munca lipseste o perioada mai mare de 3 luni din tara de unde ia alocatia, autoritatile pot suspenda distribuirea acesteia.
Multumesc pentru raspuns. Este vorba despre nepotul meu care locuieste impreuna cu parintii in Spania de 7ani. Nu a beneficiat niciodata de alocatia de stat nici in Romania si nici de o forma similara de sprijin in Spania. Fratele meu a avut mare parte din timp contracte de munca, dar cumnata mea a trebuit sa se ocupe de cresterea nepotului si nu a putut sa se angajeje. As vrea sa ii pot ajuta spunandu-le ce sa faca pentru asi obtine eventualele drepturi. Ar putea avea un oarecare atuu, fiind informati si stii ce drepturi au si unde sa se adreseze. Inca o data multumesc.
Formularul 411 se utilizeaza de catre institutiile abilitate din Romania pentru a rezolva cumulul de prestatii pentru membri unei familii. Astfel, daca o familie beneficiaza de prestatii familiale in alta tara decat in Romania, dreptul la aceeasi prestatie in Romania, va fi suspendat partial sau total.
Daca o activitate profesionala este exercitata pe teritoriul de resedinta al copiilor, dreptul la prestatiile datorate conform legislatiei nationale a unui alt stat membru, ori in virtutea prevederilor articolelor 73 sau 74 din regulament este suspendat pana la limita cuantumului prestatiilor familiale prevazut de legislatia statului membru pe teritoriul caruia isi au resedinta membrii familiei. Prestatiile platite de statul membru de resedinta sunt suportate de acesta.

Cu toate acestea, daca valoarea prestatiilor institutiei competente este mai mare decat prestatiile acordate in statul de resedinta, institutia competenta va acorda o suma complementara reprezentand diferenta dintre cele doua. Pentru a stabili valoarea sumei complementare diferentiate pe care va trebui, eventual, sa o acorde, institutia statului competent va interoga institutia de la locul de resedinta al copilului prin intermediul formularului E 411.
Raspunsul care ii va fi dat de institutia din statul de resedinta al copiilor va permite celeilalte institutii sa stabileasca daca valoarea prestatiilor la care lucratorul poate avea dreptul ca urmare a exercitarii activitatii pe teritoriul sau este mai mare decat cuantumul prestatiilor platite de institutia de la locul de resedinta al familiei. Daca da, atunci aceasta va plati o alocatie care reprezinta diferenta dintre cele doua cuantumuri ale prestatiilor.
[ link extern ] /
Multumesc pentru raspuns. Trimiterea catre link-ul respectiv m-a ajutat, dar nu stiu daca pentru familia fratelui meu va fi simplu de rezolvat problema. Din cate stiu de la ei, nu prea sunt ajutati sa-si obtina drepturile si nici ceilalti romani de pe acolo nu prea comunica intre ei pentru a schimba informatii de acest gen si a se ajuta. Oricum, multumesc inca o data de ajutor.