Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... formular E411
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

formular E411

Am un nepot nascut in Spania, in 2003, parintii ambii de origine romana cu drept legal de sedere in Spania, tatal cu contract de munca , mama fara. Copilul nu beneficiaza de alocatie in Romania si de nici un alt drept in Spania. Completarea formularului E411 ar aduce vreun beneficiu nepotului meu, elev in clasa a 2-a in Spania? Deasemeni, as dori sa stiu daca in Romania ar putea obtine alocatia de stat si daca da, ce demersuri trebuiesc facute. Copilul desi nascut in Spania, are certificat de nastere transcris in Romania. Va multumesc.
Formularul 411 se utilizeaza de catre institutiile abilitate din Romania pentru a rezolva cumulul de prestatii pentru membri unei familii. Astfel, daca o familie beneficiaza de prestatii familiale in alta tara decat in Romania, dreptul la aceeasi prestatie in Romania, va fi suspendat partial sau total.