Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CECCAR- neplatitor TVA si impozit profit?!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CECCAR- neplatitor TVA si impozit profit?!

Indicatori financiari conform bilantului depus pe anul 2008 CORPUL EXPERTILOR CONTABILI SI CONTABILILOR AUTORI cod unic de identificare: 7426179

Indicatori din BILANT lei
A. Active imobilizate - total 46078905
B. Active circulante - total 2265713
C. Cheltuieli in avans 39422
D. Datorii ce trebuie platite intr-o perioada de pana la un an 1774999
E. Active circulante nete, respectiv datorii curente nete 296662
F. Total active minus datorii curente 46375567
G. Datorii ce trebuie platite intr-o perioada mai mare de un an 27148
H. Provizioane pentru riscuri si cheltuieli
I. Venituri in avans 233474
J. Capitaluri proprii - total 46348419
Fonduri privind activitatile fara scop patrimonial 0
Capitaluri Total 46348419
Indicatori din CONTUL REZULTATULUI EXERCITIULUI lei
Venituri din activitatile fara scop patrimonial - total - prevederi anuale 33600000
Venituri din activitatile fara scop patrimonial - total - la 31.12.2008 39174607
Cheltuieli privind activitatile fara scop patrimonial - total - prevederi anuale 32500000
Cheltuieli privind activitatile fara scop patrimonial - total - la 31.12.2008 28788527
Excedent din activitatile fara scop patrimonial - prevederi anuale 1100000
Excedent din activitatile fara scop patrimonial - la 31.12.2008 10386080
Deficit - prevederi anuale
Deficit - la 31.12.2008
Venituri din activitatile cu destinatie speciala - total - prevederi anuale
Venituri din activitatile cu destinatie speciala - total - la 31.12.2008
Cheltuieli privind activitatile cu destinatie speciala - total - prevederi anuale
Cheltuieli privind activitatile cu destinatie speciala - total - la 31.12.2008
Excedent din activitatile cu destinatie speciala - prevederi anuale
Excedent din activitatile cu destinatie speciala - la 31.12.2008
Deficit total - prevederi anuale
Deficit total - la 31.12.2008
Venituri din activitatile economice - total - prevederi anuale
Venituri din activitatile economice - total - la 31.12.2008
Cheltuieli privind activitatile economice - total - prevederi anuale
Cheltuieli privind activitatile economice - total - la 31.12.2008
Rezultatul activitatilor economice
Profit - prevederi anuale
Profit
Pierdere - prevederi anuale
Pierdere
Venituri totale - prevederi anuale 33600000
Venituri totale 39174607
Cheltuieli totale - prevederi anuale 32500000
Cheltuieli totale 28788527
Excedent/Profit - prevederi anuale 1100000
Excedent/Profit 10386080
Deficit/Pierdere - prevederi anuale
Deficit/Pierdere
ALTE INFORMATII
CAEN privind activitatile fara scop patrimonial Activitati ale organizatiilor profesionale
Efectivul de personal privind activitatea fara scop patrimonial 316
CAEN privind activitatile economice Activitati ale organizatiilor profesionale
Efectivul de personal privind activitatile economice sau financiare

Desi "corpul" este declarat de utilitate publica, actiunile pe care le desfasoara sunt pure activitati economice aducatoare de profituri: din editarea de carti pe care le vinde, din "perfectionarea" cursantilor, etc, etc, etc.. Se comporta ca o entitate de invatamant, cu toate ca nu este acreditata, nu este recunoscuta de Ministerul Invatamantului. Daca nu este acreditata insemna ca obtine venituri din prestari de servicii (cursuri perfectionare, de exemplu). Sau venituri din vanzari de marfuri (carti, de exemplu). Care sa fie baza legala pentru care aceasta entitate- CUI 7426179 nu plateste TVA si impozit pe profit? Sa fie suficienta umbrela "activitati fara scop patrimonial"? Sau ce alta "umbrela"? Sau se afla intr-o grava eroare?!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
ContSters123067, utilizator
Ana Muntianu, Consultant fiscal
bilantu' publicat e aici

[ link extern ]

cine-o putea lamuri treaba cu "radiatu'"?!:stunned:
ContSters123067, utilizator
Nu este obligatoriu sa fii platitor de TVA decat daca ai depasit plafonul de 100.000 EUR, adica 422.820 lei la 31.12.2009. Din activitati economice. Ori cum veniturile din activitati economice = 0 , nu exista motiv de plata a TVA. S-ar putea, dar doar la cerere.
Cat priveste lipsa venurilor din activitati economice, cel mai bine este sa intrebati chiar la CECCAR, care este obligat sa va raspunda. Daca raspunsul lor nu va multumeste , reveniti cu suspiciunile dv. (motivat) pe forum.
Simplul fapt ca nu cunoasteti raspunsul la intrebarea pe care v-o puneti nu este motiv de aluzii calomnioase.
OG 65/1994 republicata privind expertii contabili si contabilii autorizati (01-02-2008)

"Art. 37. - (1) Corpul Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi şi filialele sale îşi acoperă cheltuielile din venituri, care se constituie din:
- taxa de înscriere la examenul de expert contabil, respectiv de contabil autorizat;
- taxa de înscriere în evidenţa Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi;
- cotizaţiile membrilor stabilite pe tranşe de venituri;
- încasări din vânzarea publicaţiilor proprii;
- donaţii;
- alte venituri din activitatea Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi şi a filialelor sale, stabilite prin regulament. "

Regulament Organizare Functionare CECCAR:
"143. Veniturile Corpului se formează din:

a) taxe de înscriere la examenul de expert contabil şi, respectiv de contabil autorizat;

b) taxa de înscriere în Tabloul Corpului;

c) cotizaţii anuale asupra veniturilor realizate de către membrii Corpului care îşi exercită profesia individual sau de către societăţi comerciale recunoscute de Corp;

d) donaţii, încasări din vânzarea publicaţiilor proprii şi alte venituri."

..."alte venituri"..."alte venituri" -ce-or reprezenta?! (tot nepatrimoniale, s-ar intelege :rolleyes: - dar unde sunt cursurile de perfectionare, sau vanzarea altor publicatii (carti) decat cele proprii ceccar?)....sau e chichita juridica?!

Interesant! Romania, "paradis fiscal"?!:hm::rolleyes:

ContSters123067, utilizator
florinsavu a scris:

Nu este obligatoriu sa fii platitor de TVA decat daca ai depasit plafonul de 100.000 EUR, adica 422.820 lei la 31.12.2009.

Nu mai este 35000 de euro plafonul?... acum este 100000 ?:rtfm: