avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Activitate danielstoica77

Activitate danielstoica77

buna seara la toata lumea. va rog respectuos sa ma ajutati cu o informatie. am doua credite la doua banci diferite. nu am mai achitat ratele din 2009 si de atunci ma tot bombardeaza cu somatii de executare silita. mentionez ca nu am nici un bun pe numele meu doar cateva bunuri comune dar fara prea mare valoare. am vorbit deja cu firmele de recuperari sa fac esalonare de plata. pana atunci ei ce pot sa-mi faca? se pot indrepta catre catre apartamentul parintilor mei? eu stiu ca nu se poate asa ceva din moment ce creditele sunt facute de mine personal si nu m-a girat nimeni din familie. dar ca sa fiu mai sigur astept si sugestiile dumneavoastra. va multumesc
Discuție vizita minor
buna seara. am o intrebare si as ruga mult pe oricine sa ma ajute. sora mea a fost casatorita in Spania cu un cetatean spaniol. in urma casniciei a rezultat un baiat. acum are 1 an si 2 luni. tatal lui nu prea a fost interesat prea ult de soarta lui si nici nu a contribuit cu ceva la cresterea si educatia lui fiindca asta a spus el "costa prea multi bani". acum ei sunt despartiti in fapt sora mea sta la parintii mei in Spania iar pana la divort in luna august(cred eu) tatl baiatului nu a venit decat de 2 ori a stat 5 minute si a plecat. acum insa fortat de parintii lui el vrea sa-l ia acasa la el o zi intreaga dar sora mea i-a spus ca nu se poate acest lucru fiindca copilul este inca prea mic si trebuie alaptat si acum el fiind alergic la orice tip de lapte. el a inceput sa ameninte ca o sa vina cu parintii lui si cu avocatul pentru a-l putea lua pe baiat cu toate ca sora mea nu s-a impotrivit niciodata sa nu-l vada pe baiat dar numai in prezenta ei asta pana la divort. spuneti-mi va rog ce se poate intampla daca mea refuza sa i se i-a copilul de langa ea o zi intreaga mai ales repet copilul e prea sesnibil si poate manca orice? va multumesc anticipat cu stima Daniel Stoica
buna seara la toti. sora mea a fost sunat de sotul ei in privinta divortului si doreste sa se intalneasca pt a stabili un partaj pe cale amiabila. el doreste sa-i lase copilul sorei mele si sa-i dea 5000 euro, suma care a aprtinut tot sorei mele de la statul spaniol atunci cand a nascut copilul si de la firma unde a lucrat atunci cand a intrat in somaj. el ramane cu casa amenajata insa in timpul casatoriei si terenul aferent . in caz contrar daca sora mea doreste mai mult el a spus ca se va lupta pt custodia copilului profitand de faptul ca sora mea iubeste foarte foarte mult baiatul ei si nu ar putea sa stea fara el. mentionez faptul ca baiatul are 8 luni, este alergic la orice fel de lapte praf si poate fi alaptat decat la san, a stat numai cu mama ei iar tatal a spus mereu ca il deranjeaza faptul ca are uin copil. intrebarea mea ar fi urmatoarea : ar avea sanse tatal in urma divortului sa obtina custodia copilului?
va multumesc
Răspuns la discuția divort in spania
partajul il vor face dupa legea locului in care sunt situate bunurile. nu veti putea partaja in romania bunuri aflate in spania. contactati un avocat acolo

multumesc pt raspunsuri. asta ma interesa pe mine. ce s-ar putea intampla la partaj aici in spania. casatoria este incheiata aici deci tot aici vor divorta dupa legile spaniole pe care sincer sa fiu nu prea le stiu. ei locuiesc intr-o casa cumparata inainte de casatorie de catre sot. dar acum ei un copil. in caz de partaj copilului nu i-ar reveni nimic din casa daca ramane in ingrijirea mamei?
buna seara la toata lumea. nu am mai intrat de mult timp pe acest site dar acum am nevoie de ajutorul d-tra. sora mea vrea sa divorteze. este casatorita cu un cetatean spaniol si au un copil impreuna. pana la ora actuala ei detin o casa in cumparata in rate, doua masini si terenul aferent casei. banii pt lucrarile la casa si in curte s-au facut mai mult cu banii surorii mele el detinand un cont in banca unde isi depune banii. toate bunurile sunt cumparate in timpul casatoriei. as dori sa stiu daca aici in spania se aplica aceleasi legi ca si in Romania in cazul unui partaj.
va multumesc pt intelegere
cu stima Daniel Stoica
stimata doamna Liliana. sunt divortat din decembrie 2009. am lasat o fetita in tara de 2 ani si jumatate. platesc pensie alimentara de doar 150 lei pe luna. pana in aceasta luna am trimis mai multi bani decat prevede instanta, am trimis un colet plin cu haine cu jucarii si peste o saptamana vin in tara sa-mi vad fetita. mama ei, din discutiile pe care le-am purtat telefonic mi-am dat seama ca nu ma mai suporta fiindca se tot vaita intr-una ca nu are bani sa plateasca ratele la masina pe care pana anul trecut eu le-am achitat si nu mai are bani pt mancare la fetita. cu toate acestea indiferent cate injurii imi aduce mie eu ii vorbesc frumos si ii trimit bani in continuare. de ce? fiindca este mama copilului meu si in al doilea rand inteleg foarte bine cat de greu este pt o mama sa creasca de una singura un copil. multi nu stiu cat de greu este sa nasti un copil, cat de greu este in acea perioada de dupa nastere, cum este sa alaptezi un copil, cum sa-i faci prima data baie, cum sa-l legeni sa adoarma, etc. asa suntem noi barbatii ne place mai mult sa lasam femeile acasa cu copii sa se descurce cum pot iar noi sa ne ducem cu colegii sa vedem nu stiu ce meci la o bere. in mare parte va dau dreptate sa ma ierte toti barbatii dar pe pe de alta parte incercati la un moment dat sa va puneti si in locul nostru al barbatilor. e greu pt un tata care a muncit pe toata perioada relatiei si a casniciei si a investit ceva bani acolo sa-si vada toata osteneala dusa pe apa sambetei si mai mult decat atat sa nu-si mai vada propriul copil decat o data pe luna. va rog sa ma credeti ca este foarte greu si pt noi. parerea mea este ca oricat de ¨apasatoare¨ ar fi pensia alimentara ar trebui sa ne gandim sau sa avem incredere ca mama copilului nostru ii va folosi numai si numai in beneficiul copilului si ca ar trebui ca fiecare dintre noi ¨divortatii¨sa discutam foarte serios cand este vorba de cresterea si educatia copilului nostru. daca nu sa ne ierte Dumnezeu pt faptele noastre.
la intrebarea d-tra domnule Ionescu as putea daca-mi permiteti sa va ajut eu: divortul intre mine si fosta sotie s-a pronuntat in decembrie 2009. eu am cerut in instanta dreptul de a-mi vedea fetita in fiecare luna intr-cat nu stiu daca voi ramane definitiv in Spania. instanta judecatoreasca mi-a acordat dreptul de vizita la fiecare sfarsit de luna, 3 zile in perioada zilelor de Pasti, si o saptamana in vacanta de vara din luna august mai exact. important e faptul ca am fost reprezentat de un avocat care s-a descurcat mai bine decat avocatul ei fiindca mama ei nu prea a fost de acord. nu spun ca a fost un lucru urat din partea ei doar ca acestea sunt consecintele unui divort. important e faptul cum te comporti in astfel de cazuri. mai mult decat atat daca eu as introduce actiunea de partaj sunt amenintat de fosta ca nu o sa-mi mai vad copilul niciodata. oricum orice program de vizita ti-ai dori trebuie sa te consulti cu un avocat el va sti cel mai bine cum sa expuna doleantele tale in instanta si sansele sa stai mai mult timp< cu copilul tau vor creste considerabil. succes
imi cer scuze am vrut sa spun mai devreme ca am plecat in Spania la parintii MEI.
vis-a-vis de problema dumneavostra si de raspunsul doamnei Teodora as dori sa intervin cu permisiunea voastra bineinteles : si eu m-am casatorit din dragoste, am stat in garsoniera parintiilor ei, am investit acolo, am fost la tara la ei, am muncit foarte mult, incepusem sa construiesc si o casa, am luat si o masina in leasing pe numele ei pe care tot eu am achitat-o dar cand am ramas fara servici si fara bani ea mi-a spus ca isi ia fetita noastra de 2 ani si se muta la mama ei fiindca o sa murim de foame. eu am plecat in Spania la parintii ei ea a introdus divortul, in decembrie 2009 s-a pronuntat, fetita a ramas la ea in crestere si educatie, eu achit 150 lei pensie alimentara, nu ma introdus actiunea de partaj fiindca am decis sa-i las ei totul si cu toate astea cand sun de aici din Spania sa vad ce mai face fiica mea mama ei incepe sa ma acuze de abandon de familie si sa se vaite ca nu mai are bani sa-i dea copilului sa manance. ii trimit mereu de aici bani. haine, colete pt copilul meu dar tot nu e de ajuns. cu toate astea eu vorbesc frumos cu ea, cand ma duc in tara ma port frumos cu ea. de ce? fiindca Teodora are dreptate. ea este mama copilului meu si pe langa faptul ca o respect pt asta de dragul fetitei mele trebuie sa ma port frumos pt ca fetita mea sa fie fericita atunci cand e cu tatal ei. dar da-mi voie sa-ti dau un sfat prietenesc: poarta-te si vorbeste-i frumos indiferent cum ti-ar vorbi ea si ai sa vezi ce bine o sa te simti si ce fericit vei mai tarziu. A GRESI ESTE OMENESTE A IERTA ESTE DIVIN
buna ziua. sora mea locuieste in Spania de 10 ani, este casatorita cu un cetatean spaniol, si ar dori sa stie ce acte ii sunt necesare sunde trebuie sa depuna cererea pt cetatenia spaniola? va multumesc anticipat