avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate iulia pastrama

Activitate iulia pastrama

Este caine liber. Nu e inregistrat de mine, nu are cip de identificare, nu sta tot timpul in zona casei mele, Ca si ceilalti vecini,Ii dau resturi de mancare atat lui cat si altor caini comunitari.
Cum pot sa demonstrez ca nu e al meu?
Cum poate demonstra politia ca e al meu si am lasat in libertate (art2, pct 17 mentionat in pv) un caine liber?
Locuiesc intr-un sat de vacanta la munte. In zona casei pe care o detin, ca si in intreaga statiune, exista o multime de caini comunitari. Unul din acesti caini a zgariat masina unui turist. Acesta a chemat politia si m-a reclamat pentru faptul ca a vazut acest caine in apropierea casei mele. Desi cainele nu-mi apartine, lucru pe care l-am declarat politiei, mi s-a a intocmit proces verbal de contraventie conform art 2, pct 17 din legea 61/1991 si mi s-a stabilit o amenda de 300 lei. Am refuzat sa semnez procesul verbal, dar l-am primit prin posta.
Va rog sa ma ajutati sa intocmesc plangere impotriva procesului verbal .
Va multumesc!
Răspuns la discuția Vanzare apartament ipotecat
Va multumesc!
Răspuns la discuția Vanzare apartament ipotecat
Multumesc!
Suntem doi mostenitori ai unui apartament, nu ne intelegem asupra pretului de vanzare,(sora mea solicita un pret mult peste pretul pietei!), datoriile la intretinere se aduna, iar eu nu mai sunt dispus sa le mai platesc, nici sora mea nu plateste din lipsa venituri.
Cum ma sfatuiti sa procedez pentru a vinde apartamentul?
E suficient acordul meu pentru ca asociatia de locatari sa poata vinde apartamentul?
Care e procedura de vanzare in cazul unui apartament ipotecat,ca urmare a neplatii datoriilor catre asociatia de locatari?
Buna ziua,
Am locuit in loc Stei, jud Bihor, la un apartament pe care l-am vandut.
Momentan locuiesc permanent la casa de vacanta pe care o detin in Satul de vacanta Vartop,ce apartine de loc. Nucet, jud Bihor.
Unde sa ma adresez pentru a intra in legalitate cu noua adresa?
In prezent, pentru casa de vacanta, posed doar nr cadastral.

Va multumesc!
Iulia Pastrama
Va multumesc!
Locuiesc intr-un sat de vacanta, la munte.
In zona sunt foarte multi caini fara stapan care se aciueaza pe langa cabanele unde mai primesc resturi de mancare .Recunosc, si eu le dau mancare.
Ieri, a avut loc un incident, unul din cainii de pe langa casa mea, a atacat un turist, l-a muscat usor de picior.
INTREBARE - In cazul in care turistul face o reclamatie, in ce masura ma poate afecta?
Mentionez, nu este cainele meu, e caine comunitar.
Multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune- martori
Din pacate,nu!
Copiii mostenitori s-au mutat in alte zone din tara. Relatiile cu parintii s-au pastrat, dar nu si cu vechile sau noile cunostinte ale acestora. Ce-i drept, nici vechile cunostinte nu prea mai sunt in viata sau nu mai sunt apte ca martori. (din punct de vedere medical)
Răspuns la discuția Succesiune- martori
Va rog mult, o precizare, daca se poate!
Gradul de rudenie se raporteaza la cel decedat sau la mostenitor?
Multumesc!