Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament ipotecat

Care e procedura de vanzare in cazul unui apartament ipotecat,ca urmare a neplatii datoriilor catre asociatia de locatari?
Creditorul își va da acordul și va primi banii de la vânzător.
Multumesc!
Suntem doi mostenitori ai unui apartament, nu ne intelegem asupra pretului de vanzare,(sora mea solicita un pret mult peste pretul pietei!), datoriile la intretinere se aduna, iar eu nu mai sunt dispus sa le mai platesc, nici sora mea nu plateste din lipsa venituri.
Cum ma sfatuiti sa procedez pentru a vinde apartamentul?
E suficient acordul meu pentru ca asociatia de locatari sa poata vinde apartamentul?
Dacă exista somație notată la cartea funciara notata de executor,apartamentul se va vinde de către asociație și la 75%din valoarea lui.Nu mai e nevoie de acordul dvs.sau al surorii,se vinde silit.
Va multumesc!