avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 102 soluții astăzi
Forum Activitate apaitan

Activitate apaitan

Răspuns la discuția atacare act vanzare cumparare
motivul ,cica , pretul nu ar fi cel din contract , adica 5000 e in loc de 10000 cat e scris in contract , si ca i-as fi obligat sa semneze prin avansul pe care l-am dat cu toate ca nu am avut niciun antrecontract . totodata doream sa mai intreb daca este vreo problema daca nu depun intampinare? multumesc
buna ziua . un contract de vanzare cumparare al unui teren , dupa cat timp nu se mai poate ataca in instanta
?
Se platesc toate contributiile obligatorii, mai putin comisionul ITM, care nu se mai datoreaza oricum(nici pt.contracte de munca).Prin contractele de mandat se realizeaza venituri asimilate salariilor, a se vedea ordonanta oug 58/2010, respectiv oug 82/2010 care modifica art III din oug58.precum si art.7 din lg.571/2003, art.55 din lg 571/2003(care, daca nu ma insel,s-a modificat prin 2008).
Aceste contracte au caracter dependent, nu sunt prestatii ocazionale pt.a putea fi considerate activitati independente.
In concluzie, se face stat separat pentru aceste venituri si se platesc toate contributiile sociale obligatorii, reprezinta stopaj la sursa, platitorul de venit retine si plateste contributiile, atat pentru beneficiarul care se afla intr-o relatie de subordonare cu platitorul, cat si contributiile angajatorului.
In opinia mea, singurele contributii care nu se justifica sunt fd de garantare a creantelor salariale, cf lg.200/2006 si contributia concedii si indemnizatii cf.oug 158/2005.
mai exact cineva mi-a invatat datele din buletin si mergea cu ,masina lui iar cand il oprea politia spunea ca nu are actele la el si spunea datele mele acest lucru intamplandu-se dee mai multe ori chiar o data era baut si mi-a fost suspendat permisul pentru bautura astafara sa stiu . presupun ca era mana in mana cu politia altfel nu stiu cum a scapat
as dori sa stiu daca dupa solutionarea plangeri penale si dovedirea infractorului , daca pot sa cer daune morale politie pentru ca nu si-au indeplinit datoriile de srvicu corspunzator. acea persoana putea fii un criminal sau orcine altcineva iar ei l-au lasat sa plece
buna ziua . am facut plangere penala impotriva cuiva care a folosit abuziv datele mele personale pentru condus masina ca urmare eu am ramas fara permis 90 de zile fara sa stiu .politia il depisteaza .pot sa dau in judecata politia si sa cer ,daune si de care?
Răspuns la discuția care este a 15 a zi
multumesc mult mult de tot
Răspuns la discuția care este a 15 a zi
dar cele 15 zile cum se calculeaza 2 +15 =17 adica solutia s-a dat pe 02.12.2009 si ultima zi din cele 15 este 17
Buna ziua ! Am si eu o problema mi s-a luat permisul si am facut contestatie s-a solutionat negativ pe data de 02.12.2009 cu drept de recurs in 15 zile . In timp ce am contestat am luat certificat de grefa si am folosit permisul . acum ce ma intereseeaza este faptul ca pe hartia care am primit-o de la politie spune ca sunt obligat ca in termen de 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotariri judecatoresti sa predau permisul pentru a imi ispasi pedeapsa altfel mi se prelungeste cu 30 zile pedeapsa . Acum de cand incepe efectiv prima zi si care este ultima zi . Mentionez ca acasa nu am primit nimic . Multumesc anticipat .
pot sa cer judecarea in lipsa in plangerea contraventionala
multumesc mul, mult de tot