avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate cadar daniel

Activitate cadar daniel

Răspuns la discuția Vanzari online
Este obligatoriu pentru produsele care contin tutun. Dar se aplica si lichidelor care nu contin tutun? De exemplu celir fructate ?
Discuție Vanzari online
Buna. Detin un magazin online si as dori sa stiu daca este obligatoriu ca profusele mele sa aibe prospect in limba romana.
Tin sa precizez ca este vorba de lichide pentru tigara electronica, lichide profuse in UK.
Răspuns la discuția Perioada lucrata intr-o firma
Buna ziua.

Imi puteti spune cum se calculeaza in acest caz concediul?
Nu se poate considera cele 1.75 zile pentru luna respectiva?
Buna ziua.

As dori sa stiu daca dintr-o luna intreaga am lucrat 10 zile lucratoare, deci 2 saptamani, acea luna se considera integrala la acordarea zilelor de concediu sau nu?

Revin pe aceeasi tema.
Referitor la orele lucrate sambata si duminica noaptea, ce informatii imi puteti oferi? Cum se platesc?
Acest CCM la nivel national, se semneaza de catre angajat ca sa poata fi aplicat? In ce conditii pot eu sa semnez un CCM, de exemplu cel semnat de conducerea firmei si sindicat ? Pe cine sa intreb, din cadrul firmei, cum si in ce conditii se semneaza? Va afecta in vreun mod CIM ???
M-a-ti lamurit pe deplin. Totusi a-si mai avea o intrebare: Orele de noapte sunt considerate doar cele aflate in intervalul 22:00-06:00 sau integral 20:00-08:00? Intreb deoarece am citit un post de pe forum in care se specifica, ca se considera program de noapte daca minin 30% din orele lucrate se afla in acel interval (22:00-06:00)
Buna ziua. Ma numesc Cadar Daniel si lucrez ca si dispecer transporturi la o firma din Oradea in ture de noapte. Intrebarile care ma framanta ar fi urmatoarele:
a) cum se face plata orelor lucrate de noapte daca programul meu de lucru este de la 20:00 pana la 08:00 de luni seara pana duminica seara inclusiv?
b) exista acea posibilitate ca orele lucrate noaptea sa nu se plateasca conform legii ci sa se compenseze prin zole libere? Intreb deoarece lucrez doar 2 saptamani pe luna.
c) bonusurile de confidentialitate si fidelitate, desi nu au fost incluse in contractul individual de munca, in ce conditii se acorda si intre ce procente?
d) daca firma a semnat un contract colectiv de munca cu sindicatul si reprezentantii salariatilor aferent anului 2010-2011, acel contract se aplica pentru intreg personalul firmei ? Se aplica integral sau partial in functie de buna dispozitie a conducerii?
e) Avand in vedere programul meu de lucru, la ce categorie de munca ma incadrez? Cum pot afla daca am fost incadrac corespunzator?

Va multumesc anticipat si astept raspunsurile D-voastra.