Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada lucrata intr-o firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada lucrata intr-o firma

Buna ziua.

As dori sa stiu daca dintr-o luna intreaga am lucrat 10 zile lucratoare, deci 2 saptamani, acea luna se considera integrala la acordarea zilelor de concediu sau nu?

Se considera 2 saptamani lucrate si nu o luna intreaga .
Buna ziua.

Imi puteti spune cum se calculeaza in acest caz concediul?
Nu se poate considera cele 1.75 zile pentru luna respectiva?
Se poate aplica regula de 3 simpla.

Daca pentru o luna de zile lucrata, de exemplu, salariatul beneficiaza de 2 zile lucratoare de CO atunci pentru 1/2 din luna va abneficia de 1 zi lucratore de CO.

Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.