avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate ema0503

Activitate ema0503

Răspuns la discuția Formular E411-Alocatia europeana
Multumesc pentru raspuns. Trimiterea catre link-ul respectiv m-a ajutat, dar nu stiu daca pentru familia fratelui meu va fi simplu de rezolvat problema. Din cate stiu de la ei, nu prea sunt ajutati sa-si obtina drepturile si nici ceilalti romani de pe acolo nu prea comunica intre ei pentru a schimba informatii de acest gen si a se ajuta. Oricum, multumesc inca o data de ajutor.
Răspuns la discuția Formular E411-Alocatia europeana
Multumesc pentru raspuns. Este vorba despre nepotul meu care locuieste impreuna cu parintii in Spania de 7ani. Nu a beneficiat niciodata de alocatia de stat nici in Romania si nici de o forma similara de sprijin in Spania. Fratele meu a avut mare parte din timp contracte de munca, dar cumnata mea a trebuit sa se ocupe de cresterea nepotului si nu a putut sa se angajeje. As vrea sa ii pot ajuta spunandu-le ce sa faca pentru asi obtine eventualele drepturi. Ar putea avea un oarecare atuu, fiind informati si stii ce drepturi au si unde sa se adreseze. Inca o data multumesc.
Poate sa-mi raspunda cineva mai aplicat la nelamuririle mele vis-a-vis de acest subiect?
Nu inteleg care sunt drepturile unui copil roman nascut in Spania,in varsta de 7 ani, fara alocatie in Romania sau Spania. Parintii cu drept de sedere legala in Spania, tatal cu contract de munca, mama fara.Unde se poate depune acest formular si de catre cine? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Discuție formular E411
Am un nepot nascut in Spania, in 2003, parintii ambii de origine romana cu drept legal de sedere in Spania, tatal cu contract de munca , mama fara. Copilul nu beneficiaza de alocatie in Romania si de nici un alt drept in Spania. Completarea formularului E411 ar aduce vreun beneficiu nepotului meu, elev in clasa a 2-a in Spania? Deasemeni, as dori sa stiu daca in Romania ar putea obtine alocatia de stat si daca da, ce demersuri trebuiesc facute. Copilul desi nascut in Spania, are certificat de nastere transcris in Romania. Va multumesc.