avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Activitate adrianavoica

Activitate adrianavoica

Buna,
Va rog frumos daca sa poate sa imi spuneti daca am ceva particularitati in domeniul contabil la firmele care au obiect de activitate comertul cu autoturisme (caen 4511). Am primit o firma noua si as vrea sa ma informez daca sunt ceva particularitati. Firma cumpara si apoi vinde masini. lucrez cu 371, respectiv 707,607?
Va multumesc frumos!

Buna ziua,

as vrea sa stiu cum este legea privitor la conventiile civile de prestari servicii si nu am nici o trimitere unde as putea gasi despre acestea.
in principal ma intereseaza sa stiu daca este vreo limita de ore lucrate pe luna sau nu. De exemplu se poate ponta o persoana o luna intreaga, avand incheiata o conventie civila? mai ales daca acest lucru s-ar repeta mai multe luni la rand. va rog daca puteti sa imi spuneti limita aceasta de ore, bineinteles daca exista una si unde pot sa citesc mai mult despre aceste conventii.

multumesc anticipat!

Buna,
va rog sa ma ajutati am o situatie cand o firma vinde o masina la o persoana fizica cu factura, suma mai mare de 5000 lei pe care o incaseaza in numerar. cum fac cu taiatul chitantei? avand in vedere ca suma depaseste plafonul de 5000 lei, este valabil acest plafon si pt persoane fizice sau doar pentru persoane juridice? eventual sa imi dati trimitere la legea respectiva.
va multumesc