Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma cu obiect de activitate 4511- comert cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma cu obiect de activitate 4511- comert cu autoturisme si autovehicule usoare

Buna,
Va rog frumos daca sa poate sa imi spuneti daca am ceva particularitati in domeniul contabil la firmele care au obiect de activitate comertul cu autoturisme (caen 4511). Am primit o firma noua si as vrea sa ma informez daca sunt ceva particularitati. Firma cumpara si apoi vinde masini. lucrez cu 371, respectiv 707,607?
Va multumesc frumos!

Da .Se inregistreaza ca un comert oarecare.
Autoturismele si autovehiculele, reprezinta marfa si se trateaza ca atare, se foloseste contul 371, la vanzarea lor 707 pt venituri, iar 607 pt cheltuieli.Sunt tratae ca marfa si nu ca mijloace fixe pt. ca le achizitionati in vederea revanzarii catre clienti si nu le folositi in activitatea curenta de exploatare.

Andreea Voicila