avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate miutzu46

Activitate miutzu46

initial am fost de acord sa o platesc eu pentru ca mi se spusese ca ar dura foarte mult timp daca vreau sa astept plata din buget dar acum as vrea sa renunt pentru ca nu ma prea mai tin curelele #-o
accidentul a avut loc acum un an si 3 luni iar dispunerea expertizei a fost facuta acum vre o 3 luni

si daca stie cineva sa isi dea cu parerea despre o eventuala despagubire din partea casei de asigurari auto :(

mama are un certificat cu 200 de zile ingrijiri medicale si o decizie de pensionare cu incadrare in grad de handicap (in urma accidentului auto) gradul 2 definitiva + inca un certificat care sune ca e fara drept de lucru inca un an ?
asta doar in cea e ii priveste pe medici care au fost destul de subiectivi:stunned:
avand in vedere ca eu a trebuit sa raman in tara pentru ca nu se poate descurca singura
nici macar nu poate merge mai mult de 100 de metri :(
da poti sa vinzi in piata produse pe care nu le produci daca ai un certificat de producator(dar acel certificat se elibereaza in general pe baza verificari la fata locului facuta de inginerul agricol care se ocupa de zona respectiva) daca sa ziem k treci de el(cum necum) in momentul in care vei avea un control de la garda nu vei putea sa justifici provenienta marfi pentru ca ai voie sa vinzi doar ce produci pe pamantul din proprietate IAR TU NU POTI SPUNE CA STAI IN ORASH SI VINZI IN PIATA IAR LEGUMELE SE PRODUC SINGURE IN ALTA PARTE :D idea e ca toti angrosisti la care vand eu marfa se lacomesc si au mai mult decat pot justifica si intotdeauna platesc amenzi destul de mari pentru ca vand marfa de import, marfa care nu o au treuta pe certificate si dupa cateva controale deja sunt cunoscuti si la controlul marfi la domiciliu o dau la pace "grupa mare" cu inspectorii pt. ca altfel nu ar mai fi in piata de 15 ani de cand ii cunosc eu :)) CONCLUZIA O TRAGI SINGUR:) BAFTA!!!
Discuție accident auto
salut
pe 26 decembrie mama mea a fost lovita de o masina in timp ce trecea strada care trece prin fata casei noastre (pe unul din multele nationale ne semnalizate ale patriei) adica nah exista o trecere de pietoni cam la 20 de km de locul accidentului.
in urma acestui accident sa ales cu o fractura de femur cu deplasare la piciorul stang, o fractura de gamba si una de col femural la dreptul + un hematom care a inghitit 6 pungi de sange (perfuzat) din cauza caruia inca nu i se poate face operatia de protezare a soldului. shi o confuzie temporospatiala uriasha amnezie nenorocita care nu o lasa sa isi aminteasca tot ce face de pe o zi pe alta
acum intrebarea mea este:
cam la ce soi de proces ma astept
cum se face impartirea culpei in momentul in care mama treversa strada in conditii de vizibilitate minima, aproximativ 3 m, a fost evitata de prima masina care venea din partea stanga dar a fost lovita pe axul soselei de o a doua care venea din sens contrar(partea dreapta a mamei
cum se face in cazurile astea?
multumesc