avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... cine plateste expertiza dinamici produceri ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

cine plateste expertiza dinamici produceri accidentului in cazul accidentelor auto grave cu incadrare penala?

initial am fost de acord sa o platesc eu pentru ca mi se spusese ca ar dura foarte mult timp daca vreau sa astept plata din buget dar acum as vrea sa renunt pentru ca nu ma prea mai tin curelele #-o
accidentul a avut loc acum un an si 3 luni iar dispunerea expertizei a fost facuta acum vre o 3 luni

si daca stie cineva sa isi dea cu parerea despre o eventuala despagubire din partea casei de asigurari auto :(

mama are un certificat cu 200 de zile ingrijiri medicale si o decizie de pensionare cu incadrare in grad de handicap (in urma accidentului auto) gradul 2 definitiva + inca un certificat care sune ca e fara drept de lucru inca un an ?
asta doar in cea e ii priveste pe medici care au fost destul de subiectivi:stunned:
avand in vedere ca eu a trebuit sa raman in tara pentru ca nu se poate descurca singura
nici macar nu poate merge mai mult de 100 de metri :(
Cel mai recent răspuns: Adrian Tudor , Consultant asigurari 11:36, 23 Februarie 2011
Asiguratorul nu este tinut sa plateasca cheltuielile din procesul penal, acestea raman in sarcina vinovatului,conform normelor:
Art. 27. Asiguratorul nu acorda despagubiri pentru:
.........
6. amenzile de orice fel si cheltuielile penale la care ar fi obligat
proprietarul, utilizatorul sau conducatorul vehiculului asigurat, raspunzator de
producerea prejudiciului;
7. cheltuielile facute in procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau
conducatorul vehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului,
chiar daca in cadrul procesului penal s-a solutionat si latura civila;

Singura posibilitate ar fi sa ramana de acoperit/recuperat (indirect)din daunele morale.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Februarie 2011
nucu$, utilizator
Cheltuielile pt expertiza le plateste cel care beneficiaza de ea. Oricum daca ajungeti la despagubire vi se va acoperi si aceasta suma daca aveti un avocat bun care stie ce si cum sa ceara. Mai puteti solicita si daune morale care in acest caz se justifica dar tot avocatul este cel care trebuie saformuleze cererile in instanta iar suma ceruta va trebui sa fie substantiala ca sa vi se poata oferi ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli de judecata in penal machis machis In urma unui accident de circulaţie un agent economic a fost obligat în solidar cu conducătorul auto la plata unor despăgubiri.(materiale şi morale) ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporata din culpa PamPac PamPac o sa incerc sa sintetizez pe scurt cele intamplate: tatal meu conducea un autoturism, a depasit o masina care era parcata jumatate pe trotuar (a trecut cu 40 ... (vezi toată discuția)
Despagubiri rca corneliastefan corneliastefan Este despagubit un asigurat care are doua masini in situatia in care loveste cealalta masina care ii apartine si care este condusa sa zicem de sotie,sau care ... (vezi toată discuția)