avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate loredana.s

Activitate loredana.s

Buna ziua,

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie.
Multumesc

Sora mea are o intreprindere individiala ce are datorii la stat.
Pe aceasta nu a mai avut activitate de aproximativ un an.
Acum vrea sa reanceapa activitatea printr-o colaborare cu o firma de prestari servicii.
Trebuie sa isi adauge 2 coduri CAEN.
Poate sa faca asta, si daca da, cat o costa?
Trebuie sa isi dechida un cont la banca.
Poate sa faca asta?
Daca da, atunci veniturile care le va avea in acel cont pe intreprinderea indivituala, in ce fel vor fi afectate de faptul ca are datorii la stat?
Adica statul ii va retine 30% din venituri, sau ii va retine toata suma, sau ii va bloca contul pana va achita toata datoria la stat?

Multumesc

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca in perioada in care sunt in concediu de crestere a copilului pot sa imi fac un PFA pe care sa pot incepe sa lucrez, dar totodata sa nu mi se intrerupa venitul din concediu de crestere a copilului?

Multumec.
Răspuns la discuția Raspundere de gestiune ca angajat
multumesc mult
Răspuns la discuția Raspundere de gestiune ca angajat
Am procese verbale de predare - primire catre agenti.
Copii ale acestora le-am dat atat gestionarului, contabilei si juristului firmei.
Juristul imi spune ca ca eu trebuie sa platesc echipamentele si apoi sa recuperez banii dela agenti.
Eu am discutat cu agentii, iar acestia vor factura si chitanta pe numele lor, pt a evita ca in viitor sa le mai ceara cineva bani pe echipamente.
Eu nu am cum sa le dau facuri si chitamte deoarece nu sunt frima revanzaroere a echipamentlor, sunt doar angajat.
Răspuns la discuția Demisie cu preaviz
Multumesc mult pt raspuns si promtitudine
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o indrumare pt urmatoarea situatie.
Acum o saptamana mi-am depus demisia la zi, pe demisie sefa a trecut "Se apoba doar cu preaviz.", a semnat, a stampilat si i-a dat nr de inregistrare.
Acum mi-a cerut sa imi rescriu demisia la zi.
Eu acum vreau sa imi termit de executat preavizul, nu vreau sa imi rescriu demisia, pot sa patesc ceva daca nu imi rescriu demisia?
Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie.
In luna decembrie, am achitat din buzunarul meu o factura pt firma la care lucrez, eu inca nu mi-a primit banii inapoi si nici factura nu este intregistrata in firma.
As vrea sa stiu, daca as face o sesizare la Finante cu privire la faptul ca factura inca nu este intregistrata in contabilitate, firma poate fi trasa la raspundere?

Multumesc
Buna ziua,
Va rog daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns la urmatoarea situatie.
Lucrez in cadrulunei companii ca director de vanzari, unde am echipamente pe gestiune.
O parte din echipamente le-am predat pe baza de proces verbal catre agenti, care imi sunt in subordine.
La plecarea agentilor din firma acestia nu mi-au predat cateva echipamente.
La acea vreme eu am anuntat gestionarul pt a-mi comunica care este procedura pt ca acestia sa poata achita echipamentele.
Eu nu am primit nici un raspuns la acesata solicitare.
Acum ca urmeaza sa plec eu din firma acele echipamente mi-au fost facturate mine. Mentionez ca am refuzat sa semnez factura. Mi s-a spus ca voi fi data in judecata.
Atata timp cat eu am respectat procedurile care mi s-au transmis, consider ca mi se face o nedreptate prin facturarea echipamentelor.
As vrea sa stiu ce pot eu face in acest sens si daca exista vre-o autoritate gen ITM, la care sa ma adresez pt a ma ajuta in aceasta privinta.

Multumesc
Multumesc mult pt sfat
Buna ziua.
Eu am o idee de afacere si vreau sa o pun in aplicare in acest an.
E vorba de a deschide:
- un laborator de cofetarie intr-un oras mare (prefer sa nu metionez orasul - este orasul in care locuiesc eu) si sa produc "prajituri ca la mama acasa" (adica nu din prafuri si tot felu de aditivi, ci pe baza vechilor retete clasice pe baza de oua, faina, etc ) plus inca doau grupe de prajituri : dietetice - pt diabetici; si prajituri pentru persoanele care au intoleranta la lactoza.
- si
- catering cu mancare lactovegetariana
La ora actuala nu ma firma. Intentionez sa imi deschid un SC
Credeti ca as putea obtine fonduri europene nerambursabile pe baza acestei idei de afacere?
Multumesc.