avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate cristi.petre65

Activitate cristi.petre65

Răspuns la discuția incadrare in grad de handicap
ANEXA Nr. 2
CATEGORII DE AFECTARI (DEFICIENTE)
structurale si functionale ale organismului, care pot determina starea de handicap (dizabilitate)
I. Afectari (deficiente) ale sistemului nervos si functiilor mentale globale
Afectiuni neurologice:
- malformatii congenitale invalidante (de exemplu: mielomeningocel, porencefalia, hidrocefalia, microcefalia vera, craniostenoza);
- facomatoze (Bourneville, Sturge-Weber-Krabe);
- boli demielinizante (de exemplu: leuconevraxita cu tulburari motorii si senzoriale in evolutie sau cu recaderi frecvente);
- boli heredo-degenerative (ataxiile, coreea cronica);
- leziuni traumatice ale sistemului nervos central si/sau periferic cu sechele tip pareza sau plegie mono-, hemi-, para-, tetra- paralizii de plex, leziuni radiculare, de nervi periferici in stadiu sechelar, producand tulburari de tonus si motricitate, afectand deplasarea si gestualitatea, tulburari de tip epileptic sau alte tulburari de focar;
- sechele dupa un sindrom ischemic medular sau accident vascular cerebral cu consecinte invalidante;
- sechele postencefalitice, meningitice si mielitice (de exemplu: poliomielita anterioara cu tulburari de gestualitate cronice severe, tulburari piramidale);
- tumori cerebrale benigne - cu leziuni sechelare postoperatorii;
- paralizii cerebrale congenitale si dobandite (de exemplu: Boala Little, ataxia congenitala coreo-atetozica etc.).
a) Deficiente functionale medii: se apreciaza in functie de prezenta obligatorie a uneia sau mai multor categorii (1, 2, 3, 5) si facultativa (4, 6):
1. deficiente posturale, de statica si coordonare unilaterala, in care forta, precizia, viteza miscarilor de statica si mers sunt in permanenta scazute;
2. deficienta de manipulatie unilaterala permanenta sau bilaterala usoara ori intermitenta, cu realizarea dificila a gestualitatii ca forta, precizie, viteza;
3. deficienta de fonatie, deglutitie, masticatie, asociate cu deficiente usoare ale altor functii neurologice;
4. deficiente cronice ale controlului sfincterian de tipul mictiunilor imperioase, incontinenta de efort, asociate cu alte semne neurologice;
5. crize epileptice generalizate convulsive tonico-clonice si de alte tipuri cu frecventa mai mare de 1 pana la 3 pe luna, cu/fara tulburari psihice intercritice sub tratament antiepileptic;
6. dureri continue sau crize, cu frecventa medie, hiperkinezia, cauzalgia, dureri fulgurante, dureri talamice, rezistente la tratament. Copiii cu aceste deficiente se pot incadra in gradul mediu de handicap, dar corelat si cu evaluarea psihosociala.
b) Deficiente functionale accentuate:
7. deficiente in statica si mers care fac ca bolnavul sa se poata deplasa cu mare dificultate prin forta proprie, nesprijinit sau cu baston ori carje;
8. deficiente de manipulatie bilaterala, cu imposibilitatea efectuarii eficiente a gestualitatii;
9. deficiente de masticatie, deglutitie, fonatie si/sau respiratie, cu realizarea cu mare dificultate a alimentatiei, vorbirii sau respiratiei in context neurologic;
10. deficiente cronice ale controlului sfincterian care impiedica incadrarea intr-un mediu social;
11. deficiente ale limbajului care fac imposibila stabilirea relatiilor interumane;
12. tulburari trofice cronice sau recidivante musculare cutanate sau/si osteoarticulare, asociate cu deficite motorii medii;
13. crize epileptice convulsive generalizate tonico-clonice si alte tipuri de crize epileptice grave, ca sindromul West, sindromul Lennox-Gastaut, de cel putin una pe saptamana sub tratament, cu/fara tulburari psihice intercritice.
Aceste deficiente sunt asimilabile gradului accentuat de handicap, dar prin corelare cu evaluarea psihosociala.
c) Deficiente functionale grave:
14. deficienta locomotorie de statica si mers care face bolnavul nedeplasabil prin forta proprie, mobilizarea fiind posibila numai cu ajutorul altei persoane;
15. deficiente de manipulatie bilaterala totala;
16. deficiente de limbaj cu/fara tulburari expresive, care fac imposibila stabilirea relatiilor cu mediul inconjurator, in context neurologic, obiectivate clinic si paraclinic;
17. deficiente de deglutitie si respiratie care necesita asistenta din partea altei persoane.
Copiii care prezinta asemenea deficiente au nevoie, de regula, de ingrijire si/sau supraveghere permanenta din partea altei persoane, ca atare se recomanda incadrarea in gradul grav de handicap.
Tulburari psihice:
a) intarzierile (dizabilitatile) mintale, certificate prin incadrarea in criteriile clasificarilor internationale (ICD 10):
1. intarziere mintala usoara cu QI - 50-65 daca este asociata cu o alta deficienta: senzoriala, somatica, psihica (de limbaj si comunicare, hiperactivitate, emotional, conduita); poate fi asimilata gradului mediu de handicap;
2. intarziere mintala cu QI - 35-49 fara alta asociere - se poate asimila gradului accentuat de handicap;
3. intarziere mintala severa si profunda (QI sub 35) - poate fi asimilata cu gradul grav de handicap;
b) tulburarile pervazive de dezvoltare: autism, sindromul Rett, sindromul Asperger, in raport cu gradul de afectare a intelectului, afectivitatii si activitatii, pot fi incadrate in diferite grade de handicap;
c) starile dementiale de diferite etiologii, in raport cu severitatea afectarii, pot fi incadrate in diferite grade de handicap;
d) psihozele cu evolutie cronica defectuala (schizofrenia, boala afectiva primara) sunt incadrabile in gradul grav de handicap.
ASTA AM GASIT EU PE NET LA AUTORITATEA NATIONALA A PERSOANELOR CU HANDICAP...SUCCES SI POTI SA-I DAI CU IA IN CAP CELUI CARE TE-A TRATAT CU PLICTIS'...(ASTA-I ROMANIA-PLINA DE BIROCRATI)
V a salut..
In urma evaluarii de la comisia medicala am obtinut gradul 2 de invaliditate (pierderea totala a capacitatii de munca-nu necesita insotitor),va rog daca puteti sa-mi raspundeti daca ma incadrez si la obtinerea unui grad de HANDICAP ,intrucit nu mai pot sa prestez niciun fel de munca (efort minim,si greutati mici),am fost propus pentru pensionare medicala. Toate acestea in urma unei operatii pe coloana de SPONDILOLISTEZIS cu recoltare de grefon osos si implantare intre vertebrele L4-L5,cu fixare de tija si suruburi de titan.
VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS.=D>
am urmatoarea intrbare:
in saptele casei mele pe o portiune de 19 metri lungime si 60 centimetri latime trebuia sa fac gard despartitor fata de vecinii mei.Conventia a fost intre tatal meu si fostii vecini in urma cu aproximativ 35 ani sa demoleze gardul despartitor pentru a avea si ei mai mult loc cu conditia sa pastreze curatenia pe linga casa si sa nu puna diferite materiale pe peretele casei.De citiva ani buni au venit niste tigani care mi-au facut viata amara in sensul ca i-mi pun tot felul de materiale pe peretele casei,zapada ,tot la fel depozitata pe perete ,intr-o zi mi-au pus chiar si lucerna la uscat pe tabla casei dinspre ei ,etc.,etc.In afara de asta au mai construit si o anexa pina in peretele meu la aproximativ 50 cm de acesta fara niciun fel de aviz.
Cum pot sa fac sa-mi reconstruiesc gardul in spate ,in sensul ca ei nici nu vor sa auda de asa ceva,pe cartea mea funciara si actul casei figureaza acest teren pentru care eu platesc impozit la stat,si pe actul lor de proprietate este demarcat acest teren ca fiind parte din proprietatea mea.
VA MULTUMESC MULT SI ASTEPT RASPUNS.=D>
Răspuns la discuția PENSIA DE INVALIDITATE
MULTUMESC pentru mesaj si mai am o intrebare:
daca ma angajez (cu grad 3) ,cu program redus de 4 ore ,merg incontinuarie si cu pensia de invaliditate? Angajatorul (s.c -cfr -irlu ),lucrez la depoul cfr. ca metrolog,o sa ma angajeze ? Este obligat sa ma angajeze part-time?este specificat in vreo lege acest lucru?....MII DE MULTUMIRI SI ASTEPT RASPUNS.=D>
Va rog daca putti sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
am o vechime in cimpul muncii de 29 ani am avut grupa a 2-a de munca si in urma unei operatii pe coloana de spondilolistezis voi fi pensionat medical posibil gradul doi.pina la implinirea virstei de pensionare (nu stiu care este) ,aceasta perioada se adauga la vechimea in munca,daca angajatorul ma mai poate reangaja (in ccm la nivel national si in ccm la nivel de sectie-cfr-scrie ca angajatorul este obligat sa angajeze persoana care a fost pensionata medical pe acelasi post sau pe un post adecvat pregatirii profesionale,dar la o discutie cu seful meu mi-a spus ca ma poate reqangaja numai daca are locuri libere),am 48 de ani sunt nascut in anul 1961,si m-am angajat pe data de 1.08.1980. VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS