avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Activitate adrianavioleta

Activitate adrianavioleta

- cum poate promova in grad superior functiei existente,un functionar public care indeplineste toate conditiile necesare?
-cum poate ataca in instanta faptul ca inca din anul 2011 Primarul nu a solutionat cererea de promovare in functie,functionarul pierzand multe oportunitati de incadrare si beneficii banesti?
Răspuns la discuția recurs impotriva sentintei penale
Doresc sa mentionez ,ca fiul meu a fost batut!
Eu ca mama din disperare am apelat la aceste discutii pe forum!
Atunci cand in miez de noapte esti sunat si cineva iti spune ca fiul tau este in spital batut de mai multi indivizi,atunci cand politia asista si spune:Ii cunoastem stati linistiti ca o sa-i prindem si pana nu am apelat la organele superioare ei nu au dat drumul la dosar,atunci cand vezi ca la judecatorie un singur judecator(ptr. ca altii nu sunt) trece prin dosare cu superficialitate(ptr. ca nu mai poate probabil sa faca fata),atunci cand stai ore in sir la tribunal si spune ,,se amana,,ptr.motive banale......puteam sa am 100 de avocati ptr.ca daca judecatorul vrea sa amane ,amana...atunci cand acesti indivizi stau la poker si vin lejer la procese razandu-ne in nas,iar fiul meu(care a terminat o facultate)se invoieste sa vina de la zeci de km.ptr.a-si sustine cauza ,cum Dumnezeu sa nu disperi?
In ce societate traim?Asta nu pot sa inteleg,normal trebuie sa existe si inculpati si parti vatamate -ptr.asta exista JUSTITIA!
Nu doresc bani,dar vreau sa le dea macar la amandoi,inchisoare cu executare nu cu suspendare ,poate asa o sa se linisteasca....si daune morale cer mai mult,cu toate ca nu au nimic pe numele lor ,in ideea ca o sa trebuiasca sa faca munca in folosul comunitatii!
Sa vada macar ce inseamna sa muncesti(chiar ptr.cateva zile).
In sfarsit imi cer scuze daca am transformat acest caz in altceva......poate sunt cazuri mult mai grave.....dar asta inteleg eu discutii pe forum,ca domnii avocati sa -si dea cumva cu parerea in privinta acestui caz ,ca eu sa desprind anumite
idei care sa ma ajute sa merg mai departe.

Cu stima! Violeta.
Răspuns la discuția recurs impotriva sentintei penale
Recurs am facut la sentinta nr...........

pe mine ma intereseaza daca prin motivele pe care le depun ,pot demonstra ca ei trebuie sa primeasca maximul pedepsei!
un avocat costa f. mult si nu inteleg daca eu sunt partea vatamata de ce sa mai cheltui bani ,cand instanta de judecata trebuie sa-si faca datoria!
cu stima! Violeta
Am fost parte vatamata intr-un proces penal.Dosarul a fost trimis in instanta pentru comiterea in coautorat a infractiunii de lovire si alte violente,prev. si ped. de art 180 alin.2 din CP,cu aplicarea art.75 lit.a CP,in mai 2009(dintr-un grup au fost trimisi doi).Dupa vreo sapte termene,in care au fost date solutii de tot rasul,ba apaream ca inculpat si am cerut o amanare,ba inculpatul deja audiat la celalalt termen lipsea si iar s-a cerut amanarea si multe altele pe data de 15.04. 2010 s-a dat pronuntarea.Am fost si am vazut condica unde judecatorul a considerat ptr.cei doi ca MERITA urmatoarele pedepse:
pentru primul:3 luni cu suspendare si 300 lei daune morale in solidar cu celalalt inculpat.
pentru al doilea:amenda penala de 1500 lei.
Doresc sa mentionez urmatoarele aspecte:
-in 2007 am fost tarat,batut intr-un gang de mai multi indivizi.
-am depus plangere la politie
-am depus plangere ptr. tergiversare ca nu mai ajungea dosarul in instanta
-am depus la dosar raportul de expertiza medico-legal;Am avut 16-18 zile ingrijiri medicale
-am avut doi martori pe care i-a audiat politia,procurorul,judecatorul care au con firmat ca erau prezenti cand indivizii m-au batut.
-inculpatii nu au avut decat un martor/mama unuia dintre ei care a trebuit sa spuna daca la ora producerii incidentului inculpatul se afla in casa,alti martori nu au dorit sa fie AUDIATI!
-la ultimul termen judecatorul ,cu toate ca procurorul s-a opus ,a audiat martorul unuia dintre inculpati(ca fiind tata vitreg) si care in ultima instanta a sosit in tara ptr. ca lucreaza in Italia,care de fapt in toate termenele date, inculpatii nu i-au pronuntat macar odata numele ca ar avea act de incident si nici nu au dorit audierea lui.Nu am avut timp sa ma opun!
Acum va rog din suflet sa-mi spuneti cand voi lua act de hotarare(ptr. ca nu a fost inca redactata),daca mi se va comunica acasa(fiind dosar penal) si care este termenul de depunere a motivelor recursului de la comunicare(daca mi se va comunica).Si fiindca nu am avocat va rog daca se poate, cum pot cere in termeni juridici,pedeapsa maxima (conf. incadrarii) si daunele morale pe care eu le-am cerut.Considerati ca judecatorul a incadrat corect acesta fapta?

Nu pot sa cred ca se intampla asa ceva in justitia romana!
Nu am voie sa dau numele judecatoriei unde s-a judecat cazul,dar nu am crezut vreodata sa vad asa ceva.........CIRC!
Am uitat sa specific ca cei doi sunt cunoscuti cu antecedente penale si chiar in anul 2009 au fost retinuti ptr.scandal(ultraj)
Cu stima!


Violeta