avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate camelushk

Activitate camelushk

Buna ziua. Sotul meu lucreaza in MAI de peste 20 ani si din pacate sanatatea i-a fost afectata de-a lungul timpului. In prezent este in concediu medical, dar mai mult ca sigur, cu afectiunile pe care le are, va fi propus pentru pensionare de invaliditate. Are dreptul la salarii compensatorii sau alte beneficii banesti?
Răspuns la discuția eterna problema-vecinii de bloc
Va multumesc inca o data pentru promptitudine! Eu sunt nascuta si crescuta la bloc, nu am avut NICIODATA asemenea probleme, i-am respectat pe toti vecinii, chiar si pe ei, cu toate ca ne-au mai facut probleme si sunt mai tineri cu mult ca noi, nu mi-a placut niciodata atmosfera tensionata, dar va rog sa ma credeti ca de sambata incoace sunt fff stresata si eu oricum am mari probleme de sanatate .In urma cu 1 an si 7 luni am avut un accident grav de circulatie, cand m-au adus acasa de la spital (fiul meu cu niste prieteni ) se chinuiau sa ma urce pana la et.4 (eu eram pe targa) acesti vecini coborau si...in loc sa-i ajute, sa le fac loc pentru a putea trece pe langa ei, s-au oprit cei care ma duceau pe mine, pentru a le face lor loc sa treaca...In acea perioada nu suportam (din cauza durerilor imense) nici cel mai mic zgomot, de la ei se auzeau de toate, dar noi ...am tacut si am rabdat, ne ziceam "asa e la bloc, n-avem ce face"...
Va rog mult, sa-mi spuneti legea care prevede cati decibeli se pot emite intr-o locuinta ! Multumesc:)
Răspuns la discuția eterna problema-vecinii de bloc
Va rog frumos, am mare nevoie de ajutor! Reclamatia din 18.02 este facuta impotriva fiului meu:( iar azi la ora 13 trebuie sa merg la politie cu el pentru a da o declaratie... Va rog din suflet, am nevoie de un raspuns concret ce am de facut! Stiu ca exita o lege care prevede nr. de decibeli care pot fi emisi intr-o locuinta, dar nu stiu care este:(Astept cu nerabdare ajutorul dvs.! Multumesc
Răspuns la discuția eterna problema-vecinii de bloc
Din pacate nu avem cum sa ne intelegem, intrucat "ei" nu deschid usa la NIMENI, nici macar doamnei care vina sa citeasca, contorul de apa, deci va puteti imagina ce fel de persoane sunt...Iar pe strada nu-i abordez, pentru ca nu stiu la ce sa ma astept de la "ei"... Bunicul meu avea o vorba "Prostul are mintea odihnita, nu stii de ce-i in stare"....
Daca acum la 30-35 ani, sunt atat de ursuzi, cum vor fi peste cativa ani? Sper ca eu sa nu aflu...ati ghicit ...sper sa ne putem muta ....
Răspuns la discuția eterna problema-vecinii de bloc
Va multumesc pentru sfat si dvs. domnule adriantot:) Sincer , am detestat dintotdeauna "reclamagii de profesie" asa cum este vecinul meu....dar se pare ca dansului ii face placere..
Răspuns la discuția eterna problema-vecinii de bloc
Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns! :)Sper sa castig la loto pentru a ne putea muta, caci daca i s-a "pus pata" pe noi... slabe sanse sa renunte#-o Eu totusi sper sa renunte! Speranta moare ultima...Va multumesc inca o data! O zi minunata va doresc !:)
Buna ziua! Suntem o familie formata din 3 persoane, noi, adultii avand 42 de ani si fiul nostru 17 ani...Recent, sotul meu a implinit aceasta varsta (42 ani) si am avut invitati...In cursul zilei ne-am informat vecinii de scara faptul ca sambata seara vom avea invitati si ... se va auzi probabil muzica, rasete...Vecinul de palier nu ne-a deschis usa (desi era acasa).....este o persoana fff dificila... Un mic exemplu: de curand la parterul scarii noastre (noi locuim la et.4, alaturi de vecinul "problema") s-a lucrat la amenajarea unui apartament, de unde evident s-au auzit zgomote (flex, masina de gaurit, lovituri de ciocan, etc) cum de altfel era si absolut normal, EL (vecinul) le-a facut reclamatie pentru galagie....Cum probabil deja v-ati dat seama...da si noua ne-a facut reclamatie....ne-am trezit sambata seara cu patrula de politie la usa noastra....Ocazie cu care am aflat ca mai aveam depusa o reclamatie (nefondata) la politie in urma cu ceva vreme (de care habar nu aveam )....Iar asta ar fi cea mai mica problema...sotul meu lucreaza in cadrul MAI si din pacate, reclamatiile nefondate al "iubitului" vecin ii creaza probleme ....Si ca sa fie si mai ...ciudata situatie, ieri (luni) cand vine sotul acasa gaseste usa manjita cu margarina sau unt, ca nu am gustat...Suntem persoane serioase, fara nici o alta problema cu alti vecini (locuim in aceasta scara de 10 ani) muzica a "mers" la nivelul mediu al televizorului din bucatarie...deci...chiar nu-l inteleg...In concluzie, as dori un sfat: ce avem de facut, pentru ca urmatoarea reclamatie va ajunge direct pa masa inspectorului sef al sotului meu si mi-e teama de eventualele repercursiuni...Caci asa cum a mai facut reclamati nefondate, mai poate face una....