avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Activitate vaanEl

Activitate vaanEl

In loc sa ma ajutati cu un sfat util voi va certati pe tehnicalitati..:(
Buna ziua,

Imi cer scuze dar nu am putut accesa internetul in ultima perioada de timp. Nu s-a facut inspectie de risc, deci ar trebui sa-mi despagubeasca tot. Cat despre CSA, nu am facut reclamtie, pentru ca nu stiu cat ar fi de utila.

Cat despre cazul meu, s-a complicat putin. Avocatul care nu-mi raspundea la telefon si care m-a amanat atata timp, mi-a zis ca a inaintat cazul la judecatoria Dolj fara ca eu sa stiu. Eu am primit acasa o confirmare de primire de la judecatoria Dolj pe data de 15 , dar cand am intrat pe site nu am gasit nimic pe numele meu si nu prea stiu ce sa cred ..
Eu intre timp vorbisem cu un alt avocat, cu care urma sa`i dau in judecat pe cei de la asigurari, si acesta mi-a zis ca trebuie facuta o procedura de conciliere cand este data in judecata o firma, si mai ales trebuie o factura, pentru ca nu merge doar cu deviz de reparatie . Asa este ??

Eu le-am trimis o notificare celor de la asigurari.. cum ca daca in termen de 15 zile, nu ma despagubesc urmeaza sa-i dau in judecata, dar nu cred ca aceasta sa fie considerata procedura de conciliere, si imi este teama sa nu pierd cazul din cauza unor greseli de procedura.

Tin sa mentionez ca eu cu primul avocat, cel care a inaintat procedura, nu am semnat niciun contrat nimic ..
Am fost ieri la tribunal si am cautat daca am vreun dosar.. din pacate ati avut dreptate.. aparatorul meu m-a cam dus cu vorba ..o sa caut zilele astea un nou aparator.. si voi incerca sa recuperez timpul pierdut ..
App .. eu am incetat sa mai platesc ratele la casco.. poate influenta asta procesul ?
Am revenit cu vesti, din pacate nu foarte bune .. am vorbit in vara cu un avocat, pentru ai dai in judecata pe cei de la omniasig. Mi-a explcat el ce e de facut, i-am instiintat pe cei de la omniasig ca daca in 15 zile nu ma despagubesc urmeaza sa`i dau in judecata, normal ca nu am primit niciun raspuns. Dupa ce au trecut cele 15 zile am vorbit cu avocatul pentru a-i da in judecat, dar acesta imi spune ca nu se poate acum ci doar in toamna , undeva in octombrie urma sa fie prima infatisare, spunea el, si ca voi primi o citatie acasa inainte de termen.. Am zis ok, a trecut timpul.. am ajuns in octombrie.. nu s-a intamplat nimic .. acum.. in noiembrie il caut pe avocat .. dau cu greu de el.. si imi zice.. ca sunt multe procese.. si ca cel mai probabil primu termen va fi undeva pe 15 ianuarie.. Neinspirandu`mi prea multa incredere.. dupa aceste amanari.. am cautat pe net..pe site`ul judecatorie la dosare.. si nu am gasit nimic cu numele meu .. Acum nu stiu ce sa cred.. ori nu s-a actualizat site`ul judecatoriei .. ori omul ma cam duce cu vorba.. si ar cam trebui sa caut alt avocat ? Ce ma sfatuiti sa fac ... ?
Nu vreau sa-l dau, odata ce eu sunt partea pagubita, nu inculpatat sau suspect.. si martori am.. adica este prietenul la care am stat.. care a vazut masina.. seara inainte sa ne ducem la culcare.. si a vazut`o si dimineatza impreuna cu mine.. in starea in care era..
Am revenit cu noutati.. dupa mult timp...

Tocmai azi am primit hartia de la omniasig cu motiv pentru care nu sunt despagubit...

In hartie scrie ca "plata despagubirilor nu poate fi onorata in prezent" deoarece " in urma verificarilor s-a stabilit ca eveniemntul nu s-a produs conform celor declarate de d-vs" , iar pentru clarificarea " evenimentului despre care sustineti ca s-a produs ... solicitam efectuarea unui test poligraf, in vederea stabiliri veridicitatii declaratiilor date catre organele de politie si societatea de asigurari"

Nu`mi vine sa cred.. din pagubit.. am devenit.. peste noapte inculpat.. nu e posibil asa ceva... si deaceea nu mi se pare normal sa mi se ceara sa dau acel test...

Daca refuz sa il dau, ce se intampla, numai imi este despagubita dauna?


Inteleg.. si multumesc pentru sfat..

Cat despre refuz, nu am primit inca acasa nimic.. probabil din cauza Sarbatorilor Pascale .. dar sunt curios, nu este un termen legal in care trebuie sa imi trimita acasa acest refuz scris?
... niciun sfat.. nimic .. nu ma asteptam la asta ...
Adrian.Tudor a scris:

Inainte de a lua un bun in asigurare trebuie vazut in ce stare se afla. In cazul dv., daca masina este in stare buna , nu are pete de rugina, nu prezinta deformari ale caroseriei, nu are geamuri crapate etc. aceste lucruri se consemneaza intr-un document numit " inspectie de risc". Daca pe parcursul derularii contractului veti solicita despagubiri pt. unul din elementele consemnate in inspectia de risc veti fi refuzat. Cred ca acest lucru s-a intamplat si in cazul dv.Daca aceasta inspectie nu s-aefectuat este in beneficiul dv., pt. ca puteti cere despagubiri.


Aceasta inspectie nu s-a efectuat.

Am fost azi.. si mi-a refuzat dosarul pe motiv ca vopseaua este uzata, ca aveam o mica parte in care mi s-a desprins vopseaua pe portbagaj( s-a umflat vopseaua, nu rugina). M-am certat putin cu ei.. ca daca era vopseaua uzata de ce mi-au mai facut Casco,la care imi zic ca nu am facut casco la ei.. am facut la un broker... da atata timp cat acel brocher este reprezentatul lor nu esti ca si cand as face la ei?
Mi-au zis ca cine stie ce intelegere am eu cu brokerul( eu in ziua in care mi-am facut casco l-am vazut pentru prima data in viata mea) si ca o sa aibe ei o vorba cu el, dar acest fapt nu ar trebui sa ma intereseze pe mine nu? Eu cu omniasigul am contract nu cu brokerul...
Le-am zis ca o sa ii dau in judecata si ma duc si la presa.. si pana sa ma duc la masina am avut ceva treaba.. cand ajung la masina.. erau toti agenti lor in jurul masinii mele analizando ...
A ramas ca o sa imi trimita in scris maine refuzul de plata cand o sa le vina juristul.
In cazul de fata ce am de facut? Care ar fi urmatorul pas? Sa contactez un avocat si sa`i dau in judecata? Si apropo de avocat.. un avocat bun in asigurari din craiova imi recomandati?
nucu$ a scris:

Aveti un mare avantaj pt. ca aveti clauza de vandalism=D>. Ar fi fost in sprijinul dv. daca ati fi insistat sa depuneti/inregistrati plangerea de distrugere la Politie.(mai puteti face ceva in acest sens?)
Pregatiti si cel putin un martor(poate politistul, un vecin,etc.) care sa confirme evenimentul.(sarcina dovedirii producerii evenimentului asigurat revine asiguratului)



La politie am inregistrat evenimentul, adik am depus o declaratie, din care domnul politist mi-a dat o autorizatie de reparatie.. nu stiu daca asta trebuia sa-mi dea.. si.. ca martor este prietenul meu la care am dormit peste noapte, a fost cu mine in masina inainte sa o parchez, si a vazut-o si dimineatza cand era deja zgariata