avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana Grigore

Activitate Ioana Grigore

Răspuns la discuția bibliografie civil dupa NCC
gasesti Institutii de drept civil- de Boroi si Stanciulescu,Suucesiuni- Stanciulescu/ Francis Deak, Contracte speciale- F. Motiu, Fr. Deak, Obligatii- L. Pop,S. I. Vidu, I. Popa, Partea generala- Boroi si Anghelescu si cam atat vad prin jurul meu momentan.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Vand la pret redus urmatoarele carti: institutii de drept civil in reglementarea noului cod civil, de Gabriel Boroi si Liviu Stanciulescu, editura Hamangiu, 2012- pret 80 lei si "curs de drept civil-succesiuni, conform noului cod civil" de Liviu Stanciulescu, editura Hamangiu,2012-pret 29 lei.Mentionez ca aceste carti sunt noi. Spor la invatat in continuare
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
OvidiuDanut a scris:

Ce plan de bataie aveti? Cu ce incepeti?


din ce vad eu sunt printre putinele persoane care incep cu civilul:( ca la mine o sa bata si licenta la usa curand si trebuie mai mult civil.Iar in ceea ce priveste NCPC cred ca astept sa vad care cod il studiem la facultate
Răspuns la discuția mostenire
fiind uniul mostenitor legal,daca nu exista un mostenitor testamentar poaste sa faca intai succesiunea si ulterior sa vanda fara nici o problema.dsureaza in functie de fiecare notar ,de ce acte are si ce ii mai trebuie.prezentati-va la un birou notarial ca sa aflati cat dureaza si cat costa
Răspuns la discuția radiere antecontract CF
o sa-mi rasp singura in caz ca o sa intereseze pe altcineva vreodata.Daca nu este inscris un litigiu in CF radierea se face in baza unei cereri a proprietarului in termen de 2 zile-300 lei si in termen de 6 zile-100 lei .
Răspuns la discuția radiere antecontract CF
ynocentta a scris:

In situatia in care exista cauza pe rol avand obiect litigiul existent intre proprietar si promitentul cumparator,rectificarea inscrierilor in cartea funciara,se poate realiza numai in baza hotararii definitive dispusa sa instanta de judecata,in temeiul disp art 33 pct 4 din L nr 7/1996 republicata


pe rol exista un litigiu privind executarea silita a fostul proprietar pentru caprimitentul-cumparator sa-si obtina avansul inapoi.
Nu ar treb sa se radieze cf dispozitiilor urmatoare: "Promisiunea se va putea radia dacă cel îndreptăţit nu a cerut instanţei pronunţarea unei hotărâri care să ţină loc de contract, în termen de 6 luni de la trecerea termenului fixat pentru încheierea lui sau dacă, între timp, imobilul a fost definitiv adjudecat în cadrul vânzării silite de către un terţ care nu este ţinut să răspundă de obligaţiile promitentului.
Radierea se va dispune din oficiu dacă, până la expirarea termenului de 6 luni prevăzut la al.2, n-a fost cerută înscrierea dreptului care a făcut obiectul promisiunii, cu excepţia cazului când cel îndreptăţit a cerut notarea în cartea funciară a acţiunii prevăzute la alin.2 […]”
Nu are un termen de valabilitate pentru ca de exemplus daca ti-l cere o banca inaintea intocmirii unui contract de imprumut iti va cere un extras cat mai recent,DAR POATE SA AIBA SI O LUNA.tERMEN DE VALABILITATE ARE UN EXTRAS DE CARTE FUNCIARA PENTRU AUTENTIFICARE si anume 10 zile
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Q88 a scris:

Eu am o metoda putin mai ciudata. Nu stiu daca e cea mai buna.
Eu invat cate un capitol din tematica pe zi si alternez: o zi civil, o zi procedura, o zi penal, o zi procedura penala.
In cazul meu nu functioneaza metoda 3 saptamani penal, o luna procedura penala, etc. Am impresia ca atunci cand termin a doua materie, am uitat-o pe prima.


mie imi pare buna metoda ca asa fac si eu ca altfel incep sa ma blochez daca insist numai pe o materie prea mult timp.Eu am inceput cu civilul-succesiuni.Nu stiu exact de ce ,probabil pentru ca nu-mi place prea mult partea asta:D
Buna ziua,

As vrea sa stiu si eu o alta modalitatea decat pe cale judecatoreasca de a radia un antecontract din Cf.Eu am cumparat in .urma cu 8 luni o locuinta care nu era afectata de sarcini dar in CF era inscris un antecontract al vanzatorului cu un promitent cumparator.Mi s-a spus atunci de catre notar ca daca vom vrea sa vindem nu ne va afecta cu nimic acel antecontract pentru ca nu mai e valabil si ca se va radia din CF.acum as vrea sa vand prin Prima Casa dar trebuie sa radiez antecontractulMentionez ca vechiul proprietar a facut o certificare la notar pentru ca promitentul-cumparator nu s-a mai prezentat sa achite diferenta de bani iar intre vechiul proprietar si acel promitent-cumparator exista un litigiu de executare silita deoarece cel din urma isi vrea avansul inapoi.

Va multumesc
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Cam asa ma gandeam si eu ca nu vreau sa las nimic neacoperit dar sa insist mai mult pe ceea ce e in tematica actuala si in functie de timp sa trec si prin celelalte teme.Eram curioasa doar daca au existat temele astea prin grilele de anii trecuti