avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate IIoana

Activitate IIoana

Tata a imprumutat o suma (contract de imprumut prin notar public) in nume personal, de la o persoana fizica. Se obliga prin acel contract sa restituie suma pana la o data scadenta dupa care penalitatile sunt de 1% pe zi de iatarziere (in euro). A decedat inainte sa-si rezolve aceasta problema iar acum, dupa 1 an si jumatate de la decesul lui, am aflat ca este executat silit pentru acea datorie + dobanzile uriase care s-au adunat in timp (se implinesc 3 ani de cand curg penalitatile in data de 30.11.2011). Notificarea de executare silita nu a primit-o nimeni din familie. Succesiunea nu a fost facuta iar mama nu a semnat pe acel contract de imprumut. Va rog, daca poate cineva sa-mi spuna, ce se poate intampla in acest caz. Ce responsabilitati au mostenitorii si sotia defunctului debitor? Ne poate obliga un creditor sa dezbatem succesiunea?Astept cu mare interes un raspuns pentru care va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Fratele meu are o problema dificila. A facut un accident de masina, in Spania, soldat doar cu pagube material. Conducea sub influienta bauturilor alcoolice si fara carnet (acum face scoala de soferi). Habar nu are ce poate pati pentru aceasta. Dupa accident au sosit la fata locului autoritatile spaniole, I s-au recoltat probe de sange, alcoolemie etc. apoi I s-a spus sa se prezinte la politie luni 20.09.2010, accidentul intamplandu-se in 18.09.2010. Nu s-a prezentat la politie pentru ca acum cativa ani a mai avut probleme cu politia spaniola, atunci nu si-a folosit numele real insa apare in banca lor de date cu amprentele lui. Acum, el a plecat in alta localitate, tot in Spania, este foarte speriat si dezorientat. Avand in vedere ca are familia cu el, un copil de 10 ani care s-a acomodat acolo si nu poate fi plimbat prin toata Europa, nu poate pleca din Spania in alta tara iar in Romania… nici nu se pune problema.
Inca nu are 5 ani de cad este acolo, are doar 4.
Va rog, daca puteti sa-mi spuneti ce pedeapsa poate primi, in Spania, pentru fapta sa. Ce i se poate intampla cel mai rau daca merge la politie, asa cum a fost citat, chiar si cu intarziere. Vreau sa urmeze calea legala, sa nu stea fugar, sa se fereasca tot timpul de organele de ordine din acea tara.
Astept cu mare nerabdare un raspuns de la cineva care cunoaste bina legislatia international si pe cea spaniola.
Va multumesc din sufet!