Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita a unui om mort de 1 an si jumatate ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita a unui om mort de 1 an si jumatate (sotia si copiii nu au facut partajarea bunurilor)

Tata a imprumutat o suma (contract de imprumut prin notar public) in nume personal, de la o persoana fizica. Se obliga prin acel contract sa restituie suma pana la o data scadenta dupa care penalitatile sunt de 1% pe zi de iatarziere (in euro). A decedat inainte sa-si rezolve aceasta problema iar acum, dupa 1 an si jumatate de la decesul lui, am aflat ca este executat silit pentru acea datorie + dobanzile uriase care s-au adunat in timp (se implinesc 3 ani de cand curg penalitatile in data de 30.11.2011). Notificarea de executare silita nu a primit-o nimeni din familie. Succesiunea nu a fost facuta iar mama nu a semnat pe acel contract de imprumut. Va rog, daca poate cineva sa-mi spuna, ce se poate intampla in acest caz. Ce responsabilitati au mostenitorii si sotia defunctului debitor? Ne poate obliga un creditor sa dezbatem succesiunea?Astept cu mare interes un raspuns pentru care va multumesc anticipat!
Da va poate obliga acel creditor sa dezbateti succesiunea.Verificati daca datoria nu s-a prescris.Consultati un avocat.