avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate dianna-dianna

Activitate dianna-dianna

Discuție amenda ARR
Buna ziua,
As avea si eu o problema daca se poate sa ma ajutati.Am fost controlati in trafic de ARR si amendat cu suma in de 4000 ron doar pentru lipsa legitimatiei de serviciu a conducatorului auto,desi acesta avea la el contractul de munca in original. Intrebarea este as putea sa fac o contestatie la procesul verbal de sanctionare a contraventiei, in care sa cer numai un avertisment? daca da,imi puteti spune va rog ce lege sa invoc,care prevede ca pot sa cer doar avertizare pentru cazul meu?
va multumesc
Răspuns la discuția proprietate
atat vreau sa ma lamuriti> deci vecinul meu poate sa ma dea in judecata pentru asa ceva? ar avea castig de cauza,chiar daca constructia si actele sunt in regula? va rog sa-mi raspundeti.multumesc inca o data.
Discuție proprietate
buna ziua as avea o intrebare.Am construit o casa cu toate actele in regula,dupa trei ani vecinul din spatele casei imi cere cincizeci mii euro despagubire ca i am luat lumina ma ameninta ca ma da in judecata .Va rog daca puteti sa ma lamuriti daca este posibil asa ceva si ce ar trebui sa fac.va multumesc
diana_titea@yahoo.com

Va multumesc
Va multumesc.Atat as vrea sa va mai rog,ati putea sa-mi spuneti ce trebuie sa complectez,exact, aici,in cererea ce mi-ati dat-o,citez:
" reprezentand diferenta dintre suma indemnizatiilor cuvenite (tip indemnizatii):
• .............................................................................................................................................
• ............................................................................................................................................."
Buna ziua,

Sunt si eu angajator si acuma de la inceputul lunii august o angajata merge pe concediul prenatal si apoi lauzie,este primul caz la companiae.As dori daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un model de cerere tip a agentului economic catre CAS pentru restituirea sumelor.

Va multumesc
Am gasit Ordonanta.O sa o studiez mai in amanunt.Multumesc mult.Atat vreau sa va mai intreb: care sunt consecintele daca nu fac aceasta instiintare in scris,nici la angajator nici la ITM?
Si daca nu l-am anuntat inscris?trebuie sa-l anunt si pe angajator in scris?
Buna ziua.Nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect,dar am si eu o intrebare.Sunt insarcinata in 5 luni,angajatorul meu stie de la inceput,i-am spus doar verbal si totul e ok.Intrebarea mea este trebuie neaparat sa fac instiintarea respectiva la ITM ca sunt insarcinata sau nu?
Răspuns la discuția cartea de munca
Multumesc pentru raspunsuri