avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate Ciprianwfu

Activitate Ciprianwfu

intre timp am avut si prima infatisare, pe 16 august, am cerut dosarul inainte de inceperea sedintei de judecata intrucat nu am primit acasa o intampinare din partea politiei rutiere. In intampinare mi sa spus ca motivul cererii mele este neintemeiat si ca ei refuza anularea PV. Procesul sa amanat la cererea mea pentru data de 29 septembrie. As dorii sa stiu daca pot invoca motive ca:
-CNP gresit,precum si nr de inmatriculare al masinii(ei sustin ca nu pot sa contesc capacitatea caligrafica a unor agenti si ca ceea ce este scris este de necontestat)
-greseala corectata pe PV(eu stiu ca un PV este nul daca se modifica articole de lege pe el)
si mai sunt multe greseli de acest gen,lipsa mentiunilor din partea mea,etc...
am inaintat pana la urma contestatia..si situatia privind actele a fost alta...am avut nevoie de 2 copii xerox CI, 2 copii PV,3 copii plangere impotriva procesului verbal,taxa de 2 lei si timbru de 0.15,1 copie chitanta platire amenda...Am primit intre timp si permisul dupa ce am fost cu certificatul de grefa la politia rutiera..Acum voi avea procesul in data de 16 august...Problema este ca...ulterior am observat ca in PV ,CNP-ul meu era gresit...nu am mentionat asta in contestatie..Se tine cont daca se observa CNP-ul gresit in instanta?sau trebuia sa mentionez eu...multumesc!
spunea ceva despre o cerere ce ajunge la grefier...exista una tipizata?ce trebuie sa scriu in ea?pe langa plangerea impotriva PV
Buna ziua!
Am fost astazi la tribunal pentru a depunde o contestatie impotriva procesului verbal intocmit de politia rutiera.Doamna de acolo era foarte ocupata si mi-a spus in mare ce am nevoie pentru a depunde dosarul.Mentionez ca permisul mi sa suspendat.Am inteles ca am nevoie de 3 plangeri impotriva procesului verbal,timbru de 2 lei de la posta...si mi-a spus ca mai am nevoie de 2 xerox-uri dupa buletin,si inca 2 exemplare de cerere..nu stiu exact la ce sa referit...Daca este vre-o greseala,sau mai este ceva de adaugat,va rog mult sa imi spuneti.
De asemenea eu am achitat deja amenda,este ok?adica daca am sa castig imi vor fi restituiti banii?

Va multumesc!
Buna ziua!In urma cu o zi am fost oprit de politia rutiera si sanctionat cu suma de 360Ron,sau 180ron in 48 de ore, pentru neacordare de prioritate unui pieton.Apoi am vazut in PV ca exista 2 sanctiuni,nu le pot scrie pentru ca sunt foarte iligibile in PV. In orice caz,politistul mi-a spus ca ma sanctioneaza doar pentru neacordare de prioritate.As vrea sa stiu daca pot sa contest avand in vedere urmatoarele(si care din ele le-as putea invoca):
1.PV este de nedescifrat
2.politistul mi-a spus ca sunt sanctionat pentru neacordare de prioritate,si in PV am 2 sanctiuni
3.am inteles ca un pv este nul daca nu este specificat locul de munca ,iar in pv al meu nu este specificat asta
4.masina politiei era la o distanta de aproximativ 50m fata de locul in care sa intamplat
5.am un martor si bineinteles filmarea,in care se vede ca sensul meu de circulatie are 2benzi,eu aflandu-ma pe banda 2 iar pietonul fiind pe trotuar langa banda 1 sa angajat in tranversare exact in momentul in care eu eram cu partea din fata a masinii pe trecerea de pietoni...Din cate stiu pietonul nu are voie sa treaca atunci cand o masina este pe trecerea de pietoni,si de asemenea nici eu nu puteam oprii in conditii de siguranta, chiar daca bruscam masina m-as fi oprit exact pe trecerea de pietoni,sau chiar dupa ea cu putin.
6.Am citit undeva de asemenea ca PV se considera nul daca sanctiunile si punctele de sanctiune nu sunt incadrate fiecarei contraventii in parte.Eu am trecut pe PV doar un total de 6puncte si 360Ron
As vrea sa stiu daca am vre-o sansa de castig,iar daca risc sa fac contestatie,care ar putea fi repercursiunile acestui fapt.Si care din aceste motive il pot invoca si poate avea castig de cauza.
va multumesc