avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate morenamaria

Activitate morenamaria

buna seara.doresc sa va supun atentiei urmatoarea speta: un copil de 10 ani(insotit de un parinte) este selectat pt.o sedinta foto articole de imbracaminte,incaltaminte.i se spune ca va pastra hainele cu care pozeaza si ca va fi platit pt.acea sedinta foto.intrebarea pe care si-o pun parintii este cum va fi platit copilul de 10 ani (nu are drept de munca) iar aceste venituri trebuie declarate cumva.nu s-a incheiat intre parti decat o conventie in care nu se specifica despre plata unor sume.va rog mult precizari despre cum se procedeaza corect in aceasta situatie. multumesc.
buna seara.mama mea a comandat de black fr.,de pe un site,2 sticlute de parfum care s-a dorit original.spun astfel deoarece dupa numai o zi de utilizare nu se mai simte aproape nimic din mirosul initial al parfumului.banuiala ca s-a folosit ingenioasa metoda a extragerii parfumului original cu seringa si apoi inlocuirea lui cu altceva s-a adeverit.mama doreste sa isi recupereze banii.cum trebuie procedat pas cu pas?se poate returna numai sticluta sigilata,conform art.16 lit.e:" furnizarea de produse sigilate care nu pot fi returnate din motive de protectie a sanatatii sau din motive de igiena si care au fost desigilate de consumator",din OUG 34/2014?sau mama se poate folosi de art.13,pentru ca nu din vina ei se returneaza produsele(produsul)?mentionez ca nu a fost facuta nicio informare, din partea profesionistului, privind dreptul de retragere.coletul a fost primit duminica 22 nov..deci ele 14 zile prevazute decurg de atunci ?multumesc.
Răspuns la discuția copil vs parinti
singura solutie probabil ca parintii nu ar trebui sa mai fie de acord cu transferul...si va face scoala atat cat va dori...
multumesc inca o data.
Răspuns la discuția copil vs parinti
da,dar acum ,la evaluarea nat.din acest an nu a avut o medie suficient de mare sa ii asigure intrarea la acel liceu si de aceea doreste transferul .
buna seara.as dori sa va expun urmatoarea situatie prin care trec niste prieteni de familie:fiica lor de 15 ani s-a indragostit foarte tare inca de anul trecut de un baiat de 21 ani.probleme au fost destule si de diferite feluri care si-au gasit cumva o rezolvare dar ce vrea sa faca acum ii pune in dificultate pe parinti.la 16 ani vrea sa se mute la un liceu din cluj si sa stea nu la camin(situatie cu care parintii ar fi de acord) ci cu el in chirie!apare intrebarea:parintii au obligatia de a plati in orice conditii educatia copilului (aici vor intra cheltuieli cu chiria,intretinere ap.),chiar daca atitudinea lui este imorala?parintii sunt obligati de lege sa intretina copiii la scoala dar in conditii pe care ei le dicteaza,avand in vedere varsta.a fost intrebata si Politia,raspunsul lor a fost ca dupa 16 ani nu mai pot fi obligati sa se intoarca acasa...dar totusi ce e de facut?:((.
o alta temere a parintilor este nu doar ca scoala ar avea de suferit daca vor locui impreuna(sub raportul pregatirii temelor),dar daca va ramane gravida... tot viitorul este compromis.:frantic:
si toate aceste lucruri ea le respinge...spre disperarea parintilor.rog ajutor.multumesc.
buna seara.sa va prezint situatia :in 2008 am fost instiintata de un unchi despre un apartament pe care l-am mostenit de la o matusa (decedata 2001), impreuna cu o sora si un frate al defunctei,ambii decedati,unul 2005,celalalt 2002 .in 2008,cand am acceptat tacit succesiunea,s-a eliberat certificatul de mostenitor cu cei 2 decedati si cu mine,fiecare avand 1/3.in decembrie 2008 urmasii celor 2 decedati (8 persoane) au scos un nou certificat cu situatia prezenta.se doreste vanzarea apartamentului,iar cand a venit vorba despre modul de impartire a banilor ei vor sa se imparta in mod egal la nr.de persoane din certificat-ei 8 si cu mine 9,nu cate o treime la fiecare,asa cum e scris in certificat...eu am calitatea de stranepoata de sora si acel unchi care m-a instiintat imi spune ca putea sa ma inlature de la mostenire,deci imi face un fel de "favor"si ca imi da acei bani.are dreptate?
va rog mult raspuns clar pentru ca miercuri trebuie sa semnez sau nu vanzarea...

mai precizez ca el a platit impozitul dar apartamentul,care nu are imbunatatiri,a fost dat in chirie,bani din care eu n-am vazut nimic,deci in aceasta privinta suntem chit.
de asemenea, nu as fi stiut nimic fara ca el sa ma instiinteze deoarece eu stau in alt judet si de cand m-am mutat nu am mai tinut legatura cu ei.

in ipoteza ca as fi fost inlaturata de la mostenire si as fi aflat candva,mai puteam face ceva in cazul vanzarii apartamentului?
multumesc si pentru timpul acordat si pentru un eventual raspuns.:(
Răspuns la discuția lmpozit pe vanzarea apartament?
multumesc pentru raspunsuri.acest impozit se poate plati si dupa incasarea(prin banca) a c.val.apartamentului vandut sau trebuie achitat la notar in momentul semnarii contractului ?
pentru cei 5.5%exista vreun beneficiu-prezent sau viitor, daca tot trebuie platit si acolo? multumesc din nou.
buna seara.este vorba de un apartament mostenit(exista 3 mostenitori) care se va vinde.pentru suma primita fiecare mostenitor datoreaza statului un impozit ?stiu ca a fost candva un proiect de lege care prevedea impozitarea acestui venit,dar nu stiu cum a ramas pana la urma...va rog mult precizari.multumesc.
Buna ziua.As dori sa va supun atentiei urmatoarea situatie: un imobil a fost dobandit prin mostenire,exista 3 mostenitori.Unul din mostenitori doreste sa vanda fiului sau imobilul prin programul Prima Casa si este necesara intocmirea unui precontract.Se poate cere includerea in acest precontract a unei clauze conform careia banii proveniti din vanzarea imobilului sa se imparta conform certificatului de mostenitor?Deoarece,cu alta mostenire,aceeasi persoana a fost necinstita,profitand de faptul ca totul s-a impartit la mica intelegere,el luand "partea leului" . S-ar putea cere si virarea sumei cuvenite intr-un cont bancar ?Multumesc.
Răspuns la discuția Drept de proprietate
exista un conflict deschis (a unui parinte)cu unul din copii.discutia s-a declansat pe fondul acestui conflict si am dorit sa stiu ce poate sa faca daca aceasta situatie se mentine.