Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... lmpozit pe vanzarea apartament?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

lmpozit pe vanzarea apartament?

buna seara.este vorba de un apartament mostenit(exista 3 mostenitori) care se va vinde.pentru suma primita fiecare mostenitor datoreaza statului un impozit ?stiu ca a fost candva un proiect de lege care prevedea impozitarea acestui venit,dar nu stiu cum a ramas pana la urma...va rog mult precizari.multumesc.
Da, se plateste acest impozit.
Da, e vb de impozitul pe tranzactie care e de 3 % daca vindeti in mai putin de 3 ani de la data dobandirii ( prin mostenire in cazul dvs) sau 2 % daca vindeti la mai mult de 3 ani distanta.
Pt cei ce nu platesc asigurari sociale pt ca nu sunt angajati sau pensionari la data vanzarii, vor plati si asigurarile medicale din banii astia , inca 5.5%.
gi-jane2, moderator
multumesc pentru raspunsuri.acest impozit se poate plati si dupa incasarea(prin banca) a c.val.apartamentului vandut sau trebuie achitat la notar in momentul semnarii contractului ?
pentru cei 5.5%exista vreun beneficiu-prezent sau viitor, daca tot trebuie platit si acolo? multumesc din nou.