avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate nightchild

Activitate nightchild

Răspuns la discuția corupere de minori
am citit intreg subiectul, am prins cateva idei, totusi simt nevoia de a insista si eu cu problema mea..
am 24 de ani, iar prietena mea 17 (implineste 18 in septembrie a.c.), iar relatia noastra dureaza de doi ani.. in acesti doi ani parintii ei au fost intru totul de acord cu relatia noastra, au existat cateva "sedinte" in care dansii si-au expus parerea si pretentiile (legate de scoala in principal), practic a existat o buna intelegere intre noi, eu fiind aproape nelipsit in casa lor - asta la invitatia tatalui ei, ce parea dornic de a ne petrece timpul impreuna (jocuri de rummy, etc.)..
de curand parintii prietenei mele au aflat ca intre mine si fata lor au existat si raporturi sexuale, moment din care situatia s-a deteriorat complet: amenintari la adresa mea, batai aplicate fetei.. tot prin bataie tatal a obtinut o declaratie de la fiica sa prin care aceasta recunostea ca a avut relatii sexuale cu mine.. declaratie cu care s-a prezentat la sectia de politie.. din cate am inteles nu a facut o plangere impotriva mea conditionand ca relatia sa inceteze imediat si sa nu mai existe nici un contact intre mine si prietena mea, fiica sa..
intrebarile mele sunt:
-daca prietena mea nu a declarat ca a fost fortata (ea mentionand in declaratie ca actul sexual a fost cu consimtamantul ei), ca nu i s-au facut promisiuni si ca nu a obtinut nici un beneficiu material in urma actului sexual, imi poate dauna cumva acea declaratie?
-daca declaratia a fost obtinuta prin amenintari si palme, si scrisa la domiciliu, nu in sectia de politie sau in fata altui reprezentant al legii, ea mai este valabila?
-daca prietena mea isi manifesta dorinta de a retrage declaratia este acest lucru posibil?
-daca actul sexual s-a petrecut dupa ce ea a implinit 16 ani (lucru pe care ea l-a mentionat in declaratie), mai exista posibilitatea urmaririi penale?
-daca fata decide sa paraseasca domiciliul pentru a se muta cu mine exista posibilitatea ca parintii sa o poata forta sa se intoarca? (va rog nu argumentati sa astepte pana in septembrie, doresc un raspuns la obiect - situatia ei este dificila, se simte oarecum speriata de amenintarile tatalui ei)
in concluzie, atat eu cat si prietena mea dorim ca aceasta relatie sa continue si incercam sa aflam o modalitate prin care acest lucru sa devina posibil.. de regretat, amandoi regretam deterioarea relatiei cu parintii ei, mai ales ca dansii ne incurajau si ne vorbeau de valori morale, de casatorie, etc.. dar fiind pusi acum in fata faptului implinit trebuie sa cautam o solutie, asa ca apelez la dumneavoastra pentru un sfat..