avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate mturcu

Activitate mturcu

Am primit de la fisc o decizie de impunere pentru un venit pe care nu l-am realizat. Cuma as putea anula aceasta decizie ?
Am raspunsul lor prin care ma instiiteaza ca proprietarul a fost sanctionat ( implicit recunoaste indiciplina sesizata de mine), s-a intocmit pv nr,....catre oficiul juridic pentru a fi inaintat instantei in vederea executarii masurilor impuse de PVCC si ca " fata de celelelalte aspecte sesizate de dvs.( ???, nu stiu care sunt alea ) va rugam sa va adresati instantei de judecata. " Nu-mi dau seama pe cine trebuie sa dau eu in judecata si nici ce contine PVCC- ul ala. Mai trimit o adresa in care sa-i atentionez ca trebuie sa urmareasca executarea , dupa care voi trimite una si la prefectura, dupa care ...Daca ma mai puteti sfatui cu ceva, va rog frumos sa o faceti. Eu sunt din Constanta. Multumesc mult
Multumesc de raspuns. Nu stiu ce sa mai zic : daca tin cont ca mi-au trebuit 4-5 ani ca sa primesc un raspuns acceptabil, imi dau deama de cata disponibilitate de conciliereva va da dovada Primaria...si daca aceasta va exista, ce rezultat va avea. Va rog sa-mi spuneti ce demersuri as mai putea face pana sa ajung la conciliere sau judecata. Va multumesc.
De vreo 4 ani am facut, in nenumarate randuri, sesizari la primarie in legatura cu o indisciplina in contructii : vecinul meu a transformat un dormitor in bucatarie si a montat conducte de apa in peretele comun. De atunci in casa mea nu se mai poate odihni datorita zgomotului produs de trecerea apei prin aceste conducte. Pana la urma primaria a recunoscut aceasta indisciplina, dar de atunci nu s-a mai intamplat nimic, in sensul ca situatia nu s-a schimbat. Spuneti-mi, va rog, nu cumva intra in sarcina primariei obligarea locatarului din apartamentul vecin de a desfiinta instalatiile sanitare si conductele si de a reda imcaperii cu pricina destinatia initiala, conform proiect ? Nu stiu ce sa mai fac, cui sa adresez. Ma puteti ajuta sa rezolv aceasta situatie, eventual mediere ..? Va multumesc.

mturcu2001@yahoo.co.uk
Toata stima,
Doresc sa ies la pensie anticipat pentru ca m-am saturat de tot ce se intampla. As vrea sa termin cu acest sistem aberant si cinic cat mai curand posibil . Va spun sincer : stiu ca am muncit pe gratis pentru statul roman oferindu-i un serviciu militar gratuit in loc sa castig un salariu si sa platesc o contributie sociala care sa ma ajute la pensie. Va rog sa-mi spuneti, in afara de faptul ca aceasta perioada se asimileaza ca stagiu de cotizare, daca se considera si ca am achitat contributie sociala ca militar in termen . La urma urmei am avut un salariu, adica solda .Pot obtine de la armata ceva care sa recunoasca prestatia mea, care sa se adauge la pensie ? Va multumesc ca ati avut timp si pentru mine !
Buna ziua

Stiu ca durata stagiului militar obligatoriu ( doi ani , in cazul meu ) este cnsiderata vechime in campul muncii, daca prima angajare s-a efectuat anterior acesteia . Intrebarea mea este daca aceasta perioada este inclusa si in stagiul de cotizare. Pana la urma statul m-a obligat sa ofer un serviciu militar gratuit in loc sa ffiu lasat sa castig un salariu si , prin aceasta, sa achit taxele de asigurari sociale, inclusiv pt pensie, care ma intereseaza in mod expres.

Va multumesc