avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Activitate cisti

Activitate cisti

Discuție radiere auto
cum pot radia o masina ca sa nu mai platesc impozit daca acum 7 ani am vandut-o unuia si nu am facut nici un act de vanzare nici macar o chitanta de mana. am copie dupa pasaportului urma sa vina sa facem un act dar nu a maivenit. pot face vreo actiune prin instanta?
Discuție divort
as vrea sa stiu daca un cetatean roman cu domiciliul in romania s-a casatorit cu o femeie din Cipru, casatoria oficiindu-se in Cipru, venind apoi si locuind in Romania, ce instanta va fi competenta? Trecand o perioada de 5 ani de la despartirea in fapt, sotia a disparut nemaigasind-o, sotul vrea sa introduca actiunea de divort. poate sa o introduca in Romania? daca nu mai da de sotie poate sa se pronunte o hotarare in lipsa sotiei?
am si eu o problema: poate fi vandut un teren prin contract de vanzare cumparare cu dare de data certa la un avocat? dar vanzatorul daca detine terenul in baza unei hotarari judecatoresti, fara sa aiba carte funciara pt acesta poate instraina terenul in bazaunui contract de vanzare cumparare cu dare de data certa? vanzatorul doreste sa intabuleze terenul direct pe numele cumparatorului in baza hot jud
As dori si eu un model de contract de vanzare cumparare cu data certa.
Care este procedura prin care un avocat incheie acest contract? Este de ajuns sa incheie un avocat acest contract de vanzare cumparare fara a mai merge la notar?
Ce forta are un astfel de contract?
Multumesc si astept un raspuns avizat.