avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate alinamihaelaoprea

Activitate alinamihaelaoprea

Buna ziua,

am o nelamurire legata de utilizarea unui logo, m-am gandit sa fac un logo format din personaje de desene animate(tom si jerry, shrek, alba ca zapada), am sau nu voie sa-l utilizez? pot obtine drepturi de autor avand in vedere ca e format din personaje consacrate?

Multumesc!
Răspuns la discuția transfer intern
ok, care este procedura de trecere definitiva pe un alt post din cadrul aceleasi institutii?
Discuție transfer intern
care este procedura unui transfer intern in cadrul aceeleasi institutii? cine imi semneaza plecarea? sefa?
daca ea nu va fi de acord inseamna ca nu pot pleca pe acel post?
Buna ziua,

am cateva intrebari legate de aria de acoperire al codului caen 9329- alte activitati distractive si recreative,
1. este permis comertul de jucarii si dulciuri pe acest cod caen? sau intra sub incidenta codului pentru comert?
2. ce forma de turism pot practica cu acest cod caen? team-building?excursii?tabere? si daca este suficient acest cod caen sau am nevoie si de brevet,studii in turism si altele.
Explicatie ajutatoare pentru raspuns optim:
Daca eu dau anunt si el suna asa: "?pachete turistice Valea prahovei. - atunci imi trebuie brevet ca sa fiu in legalitate dar daca anuntul meu va suna :descoperim lumea impreuna - atunci sa inteleg ca nu-mi trebuie brevet? organele fiscale vor lasa la aprecierea unui jurist sau avocat daca eu cu codul caen 9329, cu ASE- finante banci si fara brevet sunt in legalitate???