avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate manuela39

Activitate manuela39

Buna ziua ,
As dori sa aflu daca urmatoarele cheltuieli sunt deductibile pentru PFA traduceri :
1) chiria ANL, respectiv cheltuielile de utilitati
2) In cazul in care doresc sa inchid un balcon , cheltuielile legate de acesta sunt deductibile
Ce alte cheltuieli ar fi deductibile ? Actualmente am doar telefonul inregistrat pe PFA .
Multumesc !
Discuție Cote succesiune
Bunic patern + Bunica vitrega paterna ( ambii decedati ) .
La casatoria acestora : Bunicul patern are 2 copii dintr-o casatorie anterioara . Bunica vitrega are 1 copil dintr-o casatorie anterioara . Nu au avut copii impreuna .
Bunicul decedat initial , urmeaza decesul bunicii vitrege .
Ce cote li se cuvin celor doi copii ai bunicului patern ( tata si matusa ) si fiului bunicii vitrege ?.
Multumesc frumos !
Buna ziua,
Am deschis succesiunea de pe urma tatalui meu pe rolul unei Judecatorii din alt judet . M-am gandit ca pasii sunt mai simpli si taxele mai mici . Am platit 2000 Ron taxa de timbru pentru masa succesorala reprezentata de 1 casa la tara si un teren . Cu ceilalti succesori m-am inteles pe parcursul procesului , desi intial nu au vrut sa auda de succesiune . Ceilalti succesori sunt dispusi sa semneze si sa cadem la pace fiecare cu cota atribuita de instanta . Avocatul imi percepe un onorariu de 5000 Ron si mi-a spus ca dureaza mult ...1 an , 1 an si1/2 . Reiterez faptul ca doresc sa fac actele doar .Am calculat cat am cheltuit si cat voi cheltui, o suma de 10 000 RON . Cota mea ce mi se va atribui ar avea o valoare de 5000 RON. Chiar daca vor fi compensate cheltuielile de judecata , succesorii nu ar avea de unde sa-mi plateasca . Doresc o simplificare a acestui proces fara a intocmi EXPERTIZA casei si inca 20 de acte solicitate de avocat . Am, semnat un contract de reprezentare cu domnul avocat . Multumesc pentru orice sugestie .
Buna seara ,
Sunt reclamant intr-un dosar civil de succesiune . Procesul se afla pe rolul instantei din Alexandria ,jud. Teleorman . Domiciliul meu este intr-o alta localitate , respectiv alt judet . In termen de 10 zile trebuie sa achit o taxa de timbru in cuantum de cateva mii de lei .Unde se poate plati taxa de timbru ? Va multumesc !
Ce acte sunt necesare pentru dezbaterea succesiunii la notar ( pentru teren ) ? Multumesc mult !
Buna ziua
Se poate dezbate succesiunea la notar fara plata impozitului ( terenului ) la zi ?
Multumesc frumos !
Buna ziua ,
In luna iunie a.c. am primit o decizie prin care mi s-a notificat faptul ca '' in baza articolului 65 alin. 1 Codul Muncii urmeaza a mi se desface contractul de munca '' . Am beneficiat si de preaviz . Ulterior , am fost internata in spital ( in prezent ma aflu in concediu medical ). As dori sa aflu care sunt drepturile de care beneficiez ? Somaj ? Salarii compensatorii ?
Multumesc frumos !
Răspuns la discuția succesiune
Dificultatea pe care o avem - erezii nu sunt de acord cu dezbaterea succesiunii . Cu siguranta , nu se vor prezenta in fata notarului .

Va multumesc !
Discuție succesiune
Buna ziua ,
As dori sa aflu cativa pasi pe care trebuie sa-i urmez cu referire la succesiunea in instanta / succesiunea la notar .
Parintii mei au decedat in 2001 respectiv 2008 .Fratele meu si subsemnata suntem mostenitorii acestora . Tatal meu nu a facut succesiunea de pe urma parintilor sai - si este logic ca are dreptul de a mosteni - din masa succesorala -casa si teren arabil intr-o alta localitate din tara .Implicit , banuiesc - eu si fratele meu( impreuna cu sora tatalui si fratele vitreg al tatalui ) .Bunicul matern detinea un teren in aceesi localitate . Mentionez ca nici de pe urma bunicului nu s-a facut succesiunea de catre mama mea . BUnicul matern a avut un frate . Toate bunurile sunt in folosinta verilor mamei mele- copiii unchiului mamei( Desi nu exista acte , certificate de mostenitor , etc . ) .As dori sa aflu temeiul legal in baza caruia se poate intra in legalitate - si sa obtinem drepturile cuvenite prin lege ) . Dificultatea consta in faptul ca localitatea noastra de domiciliu se afla la o distanta este de 200 de km .
Va multumesc !