Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de timbu - unde se plateste?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de timbu - unde se plateste?

Buna seara ,
Sunt reclamant intr-un dosar civil de succesiune . Procesul se afla pe rolul instantei din Alexandria ,jud. Teleorman . Domiciliul meu este intr-o alta localitate , respectiv alt judet . In termen de 10 zile trebuie sa achit o taxa de timbru in cuantum de cateva mii de lei .Unde se poate plati taxa de timbru ? Va multumesc !
Potrivit art. 40 din OUG 80:
„Taxele judiciare de timbru se plătesc de debitorul taxei în numerar, prin virament sau în sistem on-line, într-un cont distinct de venituri al bugetului local „Taxe judiciare de timbru şi alte taxe de timbru“, al unităţii administrativ teritoriale în care persoana fizică are domiciliul sau reşedinţa
.