avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate rodik_201

Activitate rodik_201

Buna ziua! Parintilor mei le-a mers foarte prost mica afacere pe care si-au deschis-o si astfel au ajuns in situatia falimentului. Pentru a-si recupera debitele, fiscul poate pune sechestru pe acest teren aflat in concesiune de la primarie?
Buna ziua! As dori sa imi explice cineva mai ca la nepriceputi ce inseamna:

"Imobilului apartament nr 16 ii revine in proprietate terenul aferent in suprafata indiviza de 18,90 mp, respectiv cota parte indiviza de 2.51 % precum si suprafata indiviza de 12,25 mp, respectiv cota parte indiviza de 2.51 % din dreptul de coproprietate fortata si perpetua asupra partilor comune din imobil care prin natura sau destinatia lor, sunt de folosinta comuna".
As dori sa stiu ce acte si ce presupune importul de legume sau fructe din UE?
Răspuns la discuția Plafon plati catre firme
Pe langa acest lucru,nu stiu cum sa ma feresc de asa zisele "facturi de drum" ca sa nu am probleme ulterior.
Răspuns la discuția Plafon plati catre firme
multumesc frumos,Am cam priceput,insa nu stiu cum angrosistii de legume fructe ma vor astepta pe mine cu ordinul de plata
Doresc sa deschid un srl neplatitor de TVA cu impozit pe profit.
Intrebarea mea se refera la platile catre furnizori(cumparare de legume in vederea comercializarii).Pot face plati cash mai mari de 5000 lei unui singur furnizor? Pot incasa suma mai mare de 5000 de la o persoana fizica sau alta firma intr-o zi?
Sau aceste tranzactii trebuie facute prin banca?
Doresc sa deschid un SRL.Nu stiu daca sa aleg Platitor de TVA sau Neplatitor de TVA , avand in vedere ca majoritatea achizitiilor de legume fructe se fac de la persoane fizice, cu borderou+certificat producator.Avand in vedere ca o firma platitoare colecteaza TVA la vanzare,iar la achizitionare nu are TVA deductibila de la persoane fizice,eu as fi nevoita sa platesc TVA-ul la stat aferent marfii vandute?sau pot plati TVA aferent marjei?
Voi Raspunde tot eu deoarece sotul meu trece printr-o astefel de situatie.Cererea pentru reducerea perioadei de suspendare se depune la politia pe raza caruia s-a produs accidentul ,dupa ce a luat examenul dat la politia de domiciliu.
MULTUMESC PENTRU RASPUNS.
daca mi-a fost retinut permisul pentru 90 de zile in alt judet de cel de domiciliu unde depun cererea de reducere a perioadei (dupa promovarea testului de cunostere a legislatiei rutiere)?Lla politia rutiera unde am domiciliu sau la cea unde mi-a fost retinut?