avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Activitate danaistratescu

Activitate danaistratescu

Buna ziua, am urmatoarea situatie:
- asociatie de proprietari infiintata in 2007
- intre timp unii au vandut apartamentele (si-au pierdut dreptul de asociere prin vanzare), iar altii au cumparat (au facut cerere de aderare la asociatia de proprietari).
Intrebare:
1. Trebuie sa depun un nou acord de asociere la judecatoria de sector?

2. Actualizarea acordulului de asociere se face printr-o anexa in care se trec doar cei noi (proprietari) SAU trebuie facuta o anexa cu toti care au ramas si cei care au venit?

3. Trebuie sa atasez copii ale actelor de identitate si ale actelor de proprietate (vanzare-cumparare, donatie, succsiune etc).? (aici intervine GDPR-ul ...)

4. Daca raspunsul la intrebarea 3 este DA: pot sterge CNP-ul de pe ele sau care ar fi varianta? (avand in vedere ca proprietari nu doresc sa mai dea copii ale actelor...)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Dana
Multumesc frumos pentru raspuns.
Imi puteti spune si unde trebuie facuta solicitarea de transfer al dosarului?
Buna ziua, va retin atentia cu urmatoarea speta:

Persoana MM, in data de 16 ianuarie 2020, a fost la Primaria sector BB, in Bucuresti, sa declare decesul tatalui sau si a semnat mai multe hartii.

Printre acestea era si o declaratie in care spunea ca este mostenitor prezumtiv si ca da prezenta declaraţie, fiindu-i necesară la eliberarea sesizării pentru deschiderea procedurii succesorale după defunctul(a).....
Ma rog era o cerere tipizata.
Omul fiind in necaz, nu a acordat mare importanta la acest document, dar acum isi aduce aminte de acea declaratie.

Cert este ca in data de 26 mai 2020, a primit o adresa de la un Notariat CC din localitatea VV unde a avut tatal sau, ultimul domiciliu, in care i se spune sa se prezinte in data de 10 iulie 2020, pentru dezbaterea succesiunii si eliberarea certificatului de mostenitor. I se pune in vedere ca trebuie sa aduca mai multe documente in copie si original pentru acest lucru.

S-a interesat si a aflat ca Primaria Sector BB din Bucuresti a transmis acel act Primariei din localitatea VV si ca a fost alocata succesiunea Notariatului CC, din acea localitate, fiind localitatea unde a avut ultimul domiciliu tatal sau.

Persoana MM nu doreste sa se prezinte la Notariatul CC, deoarece stie ca in familia lui au mai fost facute de-a lungul anilor ceva acte la acel Notariat, in care au fost anumite greseli, sa le spunem, si nu ar dori sa dezbata succesiunea acolo.

Mentionez ca in localitatea VV mai sunt si alte Notariate.

Cum ar putea proceda sa nu dezbata succesiunea la acel Notariat si sa nu plateasca nimic acelui Notariat.

Va multumesc pentru timpul acordat si va doresc multa sanatate!


Discuție Succesiune
Socrul a decedat. Soacra traieste dar are handicap - dementa si este mobilizata la pat. Singurul fiu al lor este sotul meu.
Sotul vrea sa dezbata succesiune dupa socrul meu.
Dreptul la succesiune dupa socrul meu, il are sotul si soacra mea.
Cum se procedeaza in cazul in care soacra mea este nedeplasabila si are si dementa, adica ce anume trebuie sa facem, ma refer la acte, pentru ca soacra mea sa poata sa participe la succesiune.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Discuție testament
Persoana X care traieste a facut un testament la notar si a trecut acolo doua persoane (sot si sotie), sa le denumim persoanele A si B (rude de gradul 3), care vor beneficia de mostenirea ei (persoana X).
Intre timp persoanele A si B au decedat.
A si B au un copil care este mostenitor, ii spunem persoana C.

Mentionez ca persoanele A si B, respectiv C s-au ocupat/ingrijt de persoana X.

Persoana X nu a schimbat testamentul, dupa moartea persoanelor A si B.
Persoana X nu are nicio alta ruda, sot/copii.

Întrebarea este in cazul in care Persoana X inceteaza din viata, mostenitorul C, poate dezbate succesiune dupa Persoana X ca fiind mostenitorul parintilor A si B, care erau trecuti in testament, si poate beneficia de mostenirea Persoanei X.

Multumesc anticipat.

Corect. Fiind rolul doar pe numele sotului, scrisoarea a venit anual numai pe numele lui cu valoarea de plata a impozitului pentru intreg apartamentul.
Mentionez ca actul de cumparare este din anul 1969 cu ambii soti trecuti.
Nu a schimbat nimeni acel act pana in prezent.
Numai ca acum cand are nevoie de Certificat de atestare fiscala pentru dezbaterea succesiunii, a intampinat probleme, ca vezi doamne nu a platit niciodata impozit pe numele ei.
Nu sunt restante, numai ca Administratia Financiara spune ca sotia trebuia conform noului Cod fiscal sa vina si sa declare ca este copropritara.
Daca se poate as dori un raspuns de la o persoana specializata in acest domeniu.

Multumesc mult!
Buna ziua,

O familie sot - sotie au cumparat in 1969 un apartament.
Pe contractul de cumparare figurau ambii.
Pe vremea aceea, in 1969, la Administratia Financiara s-a facut un rol pe numele sotului.
Familia si-a platit impozitul pe apartament an de an fara nici o problema, pe acel rol pe numele sotului.
Sotul a decedat anul acesta.
Sotia s-a dus la Administratia Financiara sa ceara un certificat de atestare fiscala pentru succesiune, si doamna de acolo, "tare amabila" a inceput sa tipe ca nu are cum sa-i elibereze actul, ca (sotia) nu e in regula cu plata impozitului, ca (sotia) nu si-a platit niciodata impozitul ... etc
Revin si specific impozitul este platit la zi pe intreg apartamentul, adica nu mai are nimic de plata pe acest an, numai ca e pe numele sotului.

Va rog sa ma ajutati cu raspuns la aceasta situatie:

- a facut o declaratie de impunere cu data de astazi.
- i-a calculat cat ar trebui sa plateasca impozitul pe ultimii 5 ani, pe partea ei de apartament, adica 50%; acestia se vor compensa cu banii platiti in plus de sot.
- in plus trebuie sa platesca penalizari pentru intarzierea declararii proprietatii, ceea ce nu mi se pare corect, avand in vedere ca apartamentul a fost cumparat in 1969 si ca persoanele au fost de buna credinta si au platit la zi impozitul, si nu aveau de unde sa stie ca trebuie sa figureze amandoi cu cate 50%.

Este legal ce au facut cei de la Administratia Financiara?
Exista vreo posibilitate sa nu plateasca aceste penalizari?

Va multumesc frumos pentru raspuns.
Dana
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:

O familie, sot-sotie si 2 copii majori.
Sotul familiei de mai sus, a avut mostenire de la tatal lui o casa, inainte de casatorie si inainte de a avea copii.
Acum a decedat.
Cine are drept de mostenire la acea casa si care este cota?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Dana




Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti daca stiti care este suma neta (venitul) unei persoane, pentru ca sa poata beneficia de ajutor pentru caldura.
Ma intereseaza pentru o persoana singura care are venit numai din pensie.

Va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc o zi buna in continuare!
Dana
Discuție succesiune
Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti de ce documente am nevoie pentru o succesiune. Este vorba de un apartament de 3 camere semi-decomandat, situat intr-un bloc construit in 1969. La succesiune participanti sunt: doi copii majori si sotia defunctului.
In plus daca stiti cumva, cu aproximatie, ce suma trebuie platita pentru aceasta succesiune.

Multumesc anticipat pentru amabilitate.
Dana