Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:

O familie, sot-sotie si 2 copii majori.
Sotul familiei de mai sus, a avut mostenire de la tatal lui o casa, inainte de casatorie si inainte de a avea copii.
Acum a decedat.
Cine are drept de mostenire la acea casa si care este cota?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Dana

danaistratescu, utilizator
Au dreptul la mostenirea celui decedat copiii in cota de 3/4 si sotia 1/4.
1/4 va mosteni sotia, iar 3/4 vor imparti egal, copiii.
~ Conținut șters la cerere ~
Sotia supravietuitoare are 1/4, copiii impreuna au 3/4
Daca sotia renunta la succesiune, copiii impreuna mostenesc intregul, care se imparte in mod egal intre acestia.
jurist Clement a scris:

Sotiei sale nu-i revine nimica din casa,doar copiilor le revine casa dinainte de casatorie care-s mostenitori de drept al tatlui lor(directi)=descendenti!

Si sotia supravietuitoare este mostenitoarea sotului ei, in cota de 1/4, iar restul de 3/4 revine (impreuna) copiilor defunctului.