avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:

O familie, sot-sotie si 2 copii majori.
Sotul familiei de mai sus, a avut mostenire de la tatal lui o casa, inainte de casatorie si inainte de a avea copii.
Acum a decedat.
Cine are drept de mostenire la acea casa si care este cota?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Dana




Ultima modificare: Luni, 5 Noiembrie 2012
danaistratescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: narcisa_salbatica , utilizator 18:14, 5 Noiembrie 2012
Au dreptul la mostenirea celui decedat copiii in cota de 3/4 si sotia 1/4.
1/4 va mosteni sotia, iar 3/4 vor imparti egal, copiii.
~ Conținut șters la cerere ~
Sotia supravietuitoare are 1/4, copiii impreuna au 3/4
Daca sotia renunta la succesiune, copiii impreuna mostenesc intregul, care se imparte in mod egal intre acestia.
jurist Clement a scris:

Sotiei sale nu-i revine nimica din casa,doar copiilor le revine casa dinainte de casatorie care-s mostenitori de drept al tatlui lor(directi)=descendenti!


Si sotia supravietuitoare este mostenitoarea sotului ei, in cota de 1/4, iar restul de 3/4 revine (impreuna) copiilor defunctului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impartire masa succesorala intre mostenitori(mostenitori directi si descendenti) constsil constsil masa succesorala este formata din 10 000 mp. sunt 8 mostenitori.mai multi sunt decedati si pentu ei vor veni dupa caz, copiii sau copiii si sotul ... (vezi toată discuția)
Mostenire sau nu ? neo2 neo2 buna ziua .voi incerca sa fiu cat mai succint. in urma cu 2 ani tatal meu a decedat . eu mai am o sora . am inteles ca 3/4 din masa succesorala ii revine mamei ... (vezi toată discuția)
Mostenirea copiilor nelegitimi Elena59 Elena59 Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, care este cota mostenirii legale pe care sotul supravietuitor o primeste dupa decesul sotiei(celuilalt sot)? Situatia (speta) ... (vezi toată discuția)