avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Activitate xcore

Activitate xcore

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu debransarea unor calorifere intr-un imobil incalzit cu centrala de subsol separata de reteaua radet.
Nelamurirea pe care o am este daca trebuie sa fac vreun demers fata de vecinii din bloc pentru debransarea caloriferelor. Am nevoie de acordul lor?
Mai mult decat atat, daca trebuie sa mai fac vreun demers la RADET sau DISTRIGAZ.
Atentie. Blocul nu are o Asociatie de Locatari
Multumesc
Răspuns la discuția Sucursala/punct lucru
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns.
Inteleg ca, practic, trebuie sa deschid o noua sucursala la Sibiu ?
Va salut.
Pe scurt,
am deschis pentru o societate din Italia o sucursala la Bucuresti. Cum pot sa deschid un punct de lucru la sibiu. Sau cum pot altfel sa procedez pentru a deschide un santier acolo?
Am inteles de la informatii ONRC ca problema este controversata si doamnele nu au stiut sa imi rapunda.
Buna ziua,
Va rog sa imi recomandati o societate specializata de la care pot sa obtin autorizarea SSM-SU pentru un salon de infrumusetare in Bucuresti.
De asemena, va rog sa imi spuneti ce lege reglementeaza publicitatea. Mai exact, ma intereseaza sa stiu ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a lipi autocolant in scop publicitar pe geamul sediului.
Sper ca m-am facut inteles.
Zi placuta
Daca hotararile se iau prin majoritate simpla, ceilalti doi asociati pot sa semneze revocarea din functia de adminitrator fara niciun fel de problema. Daca acestea se iau prin majoritate absoluta, la fel. Problema ar fi doar daca pentru luare unei decizii este nevoie de semnatura tuturor asociatilor.
Răspuns la discuția Autorizatii cabinet cosmetica
Buna ziua,
Multumesc. Cunosc prevederile legale si am tinut cont de ele atat in privinta amenajarii spatiului cat si in privinta substantelor/modalitatilor de sterilizare a aparaturii.
Ma interesa sa stiu strict pentru ce autorizatii trebuie sa fac demersuri. Din cate am inteles. Ramane doar ssm-su care tot din spusele dvs. inteleg ca se fac la societati specializate?
Multumesc
Răspuns la discuția Autorizatii cabinet cosmetica
Atat? Nu trebuie si PSI(prevenirea si stingerea incendiilor)? Sau Autorizatie de functionare de la primarie?
Răspuns la discuția inchidere punct de lucru
Sa vedem, ce termen are notificare primita de la proprietar?
leobmi, sa fim clari :D
Vrea sa ramana asociat si sa renunte doar la functia de administator da?
Daca e asa, ce aport la capitalul social au ceilalti doi si, in ce masura se pot lua deciziile in societate?
Răspuns la discuția inchidere punct de lucru
Nu. Data de la care se inchide punctul de lucru trebuie sa se incadreze in termenul de 15 zile stabilite prin lege.
Data din josul paginii, evident, cea la care se semneaza actul :D