avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate verionx

Activitate verionx

Imi puteti da un exemplu pentru modalitatea 'proportional cu consumul'?Multumesc!
Administratorul nostru ne-a spus ca diferenta aceasta de consum se va repartiza, conform legislatiei in vigoare, in raport cu cota-parte indiviza de proprietate. E bine asa?
In cazul in care un apartament nu preda citirea consumului de apa rece, cum va fi luat in calcul pe luna respectiva? Cum se repartizeaza diferenta dintre consumul de apa rece facturat si cel consumat/declarat de apartamente?
Multumesc
Si se poate merge pe penal sau civil? pe delapidare? in ce conditii asociatia nu plateste taxa de timbru?
Va rog sa ma ajutati in situatia urmatoare:
asociatia poate dovedi prin calcule de specialitate ca fostul administrator a adus un prejudiciu asociatiei de 25.000 lei, el gestionand fondurile asociatiei in intervalul 2006-2009.
Ce pasi trebuie urmati la constatarea acestui lucru? Politie, Instanta?ce sanse sunt sa recuperam intreaga suma, avand in vedere ca am constatat asta in 2011, termenele de prescriptie, etc?
Va multumesc!
Mi-a placut explicatia doamnei Elga, dar nesatisfacatoare pentru mine...promit sa aprofundez problema si sa revin aici cu o demonstratie concreta (calcule de calcule) pentru toti interesatii, cu conditia ca dna Elga... sa nu dea delete ;-) pana atunci, pretindeti penalitati de la rau platnici, acestea sunt dobanda care trebuie s-o plateasca pentru ca la momentul TAU altii au platit pentru ei.
O rog pe doamna Elga sa faca o demonstratie de calcul pentru situatia cand restantele curg luna de luna un an de zile, alternand cu plati partiale si pentru situatia in care restantele curg mai mult de 90 de zile fara plati partiale sau integrale.
Calcul, nu literatura!
Cu multumiri!
Conform indicatiilor dumneavoastra, rezulta ca:
1. primul caz
Pentru restanta de 501,12 vor curge penalizari din data de 01.07, pana la urmatoarea data de plata, adica pana la 20.09 (urmatoarea plata)
asadar 501,12 x 0,2% x 82 zile (31iul+31aug+20sept)?
2. al doilea caz
Pentru restanta de 561,96 lei, data afisarii 26.03, fara data scadenta si nu a facut nici o plata pana in 23 ianuarie 2011.
Se calculeaza asa: data scadenta va fi 14.04, perioada de gratie 14.05, iar din 15.05 vor curge penalizarile, iar modul de calcul ar fi: 561,96 lei x 0,2 % x 234 zile(17+30+31+31+30+31+30+31+23)?
Iar pentru restanta urmatoare restantei discutate, la fel? Daca la restanta de 561,96 se adauga 250, rezulta 811,96 lei, care se vor raporta tot la 23.01.2011? cu formula de calcul mai sus mentionata?Adica toate restantele ulterioare se raporteaza la ultima zi de plata facuta vreodata?
Va multumesc!
Va rog sa ma ajutati sa aflu cum se calculeaza penalizarile la cotele de intretinere in urmatoarele situatii:
1. restantier care isi plateste partial cotele de intretinere caruia ii raman tot timpul resturi de plata la intretinere, ex.:
- restanta intretinere aprilie 2009 -501,12 lei, data afisarii 12.05.09, scadenta:30.05.09, plata facuta doar in 24.06.09 - 208 lei;
- acesta plateste cate 200, 250 lei, o data la 2-3 luni sau mai rar.
2. restantier care nu-si plateste niciodata cotele de intretinere, ex:
- restanta intretinere februarie 2010 - 561,96 lei, data afisarii 26.03, fara data scadenta si nu a facut nici o plata pana in 23 ianuarie 2011.
Va rog sa-mi explicati algoritmul de calcul al penalizarilor la cotele de intretinere, de ce repere se tine cont in aceste calcule, cunosc legea, stiu de cele 20 de zile pana la data scadenta si de 30 de zile perioada de gratie, insa nu stiu pana cand curg penalizarile si cum se face in cazurile de mai sus.
Va multumesc!