avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate sopis

Activitate sopis

Buna ziua,
In 2008 am cumparat un teren. Pentru ca persoanele care mi l-au vandut nu aveau acte de proprietate, dar il adevaratstapaneau de peste 30 de ani, actul de vanzare cumparare s-a intocmit pe baza fostelor anexe 5 si 6 eliberate de catre primarie. Ulterior am construit o casa pe terenul respectiv. Doresc sa mut ipoteca aferenta unui credit pe casa pe care am construit-o pe terenul achizitionat in 2008. Juristul bancii respective mi-a spus ca nu poate accepta deoarece actul de vanzare-cumparare prezinta risc pentru ca nu a fost intocmit in baza unui act de proprietate ci in baza anexelor 5 si 6. Este adevarat? Daca da, ce as putea face pentru ca respectivul act sa nu mai reprezinte risc? Care este valabilitatea juridica a celor 2 anexe?
Răspuns la discuția Contract de munca pe timp partial
1. Pentru un contract de munca cu timp partial exista un numar minim de ore ce trebuie lucrate pe luna ?
2. Daca lucrez cu norma intreaga (8 h /zi ), cate contracte cu timp partial pot cumula ?
Răspuns la discuția Contabilitate ca economist
Nu, finante banci.
Pot tine contabilitatea la firme doar cu diploma de economist ? Daca da, in ce conditii ?