avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate seieoandana

Activitate seieoandana

buna seara.am un angajat care ma sunat si mi a zis ca este chemat la o operatie(sincer nu prea il cred)cum imi poate dovedi acest lucru inainte?
stiu ca poate veni dupa operatie cu concediul medical si poate biletul de externare,dar eu as vrea o hartie de la medic inanite de operatie, se poate acest lucur?
Buna.Am o societate comerciala care in luna ianuarie 2012 are cativa angajati care sunt pe concediu fara plata toata luna,trebuie sa declar si in revisal?
Daca da,in cat timp pot declara in revisal?(cererile au fost aduse in 25.01.2012)
buna ziua am un angajat din 04.01.2010 cu 4 ore cu data de 23.01.2012 vreau sa l dau pe somaj.
are vechimea necesara?
Discuție somaj
buna ziua.un angajat incetat cu data de 02.12.2011 cf art.65.alin.1,(mentionez ca salariatul nu si a depus dosarul la ajofm) reangajat cu data de 09.12.2011 la aceiasi societate pe aceeasi functie si urmeaza sa fie incetat cu data de 19.12.2011 cu art 65.alin.1 ,este corect?:-/
sper ca m am facut inteleasa.
Discuție somaj
buna ziua.am un angajat din 21.06.2010 pe perioada iulie-sept 2010 a fost angajat cu norma intreaga, pe urma oct 2010-nov.2011 cu 4 ore. vreau cu 1 dec sa-l dau pe somaj.beneficeaza de somaj ?va multumesc.
buna ziua.un director general al unei societati poate sa beneficieze de somaj?,societatea avand activitate si printr-o procura inregistrata la notar aceasta va fi administrata de altcineva.
va multumesc
buna seara.am dobandit o locuita printr-un contract de donatie(donat de mama mea)eu la randul meu il vand mai departe surorii mele printr-un contract de vanzare cumparare, la finalul tranzactiei trebuie sa platesc impozit de 16%?este prima tranzactie de acest gen pe care o fac.
la contractul de vanzare cumparare bani pt bunul vandut se da in fata notarului? sau nu.
Discuție 2%
buna as vrea si eu sa donez impozitul de 2% dar nu stiu cui?va rog ajutati-ma cu o lista clara.multumesc
am incheiat un ctr. de munca la domicilu cu norma de lucru de 2h/sapt. 8h/luna este corect?pers respectiva mai are si alte ctr indiv.de munca cu timp partial la alte societati
unde trebuie sa depun actele aditionale pentru cei ce lucreaza in strainatate?inainte le depuneam la itm cu resedinta de judet pe urma le depuneam la itm din oras si acum cum s-a inchis itm nu mai stiu unde sa le depun.sau le dau eu numar din registrul meu.