Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Un director general poate beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Un director general poate beneficia de somaj?

buna ziua.un director general al unei societati poate sa beneficieze de somaj?,societatea avand activitate si printr-o procura inregistrata la notar aceasta va fi administrata de altcineva.
va multumesc
Buna ziua,

daca cel concediat din functia de director general a avut contract de munca, nu exista niciun impediment sa primeasca ajutor de somaj - evident, cu indeplinirea celorlalte conditii prevazute de lege.

Avocat Costi Boncu
Exista undeva in lege, in care sa se arate ca: Directorii Generali, Managerii, Ministrii, etc., nu au dreptul de a beneficia de somaj, conform legilor in vigoare ??????

Parerea mea atunci hai sa nu mai fim ce suntem ci sa fim ce vrem, cand ajungem in postura de someri.....
:D :P
1. Pana si directorii generali au dreptul la indemnizatie de somaj.
2. Legea 76/2002 nu face discriminare intre functii sau ocupatii.